Strelectvo: Ten posledný výstrel, ten posledný výstrel, bude mátať Vargu

06.08.2012 Celý región

Londýn 6. augusta (TASR) - Spackať posledným výstrelom vynikajúci dvojdňový výkon na olympijskej strelnici v Londýne sa "podarilo" slovenskému trapistovi Erikovi Vargovi. Reprezentant na vytúžený rozstrel o finálovú šestku musel trafiť aj posledný 25. terčík v piatej záverečnej sérii, no ten mu "uletel". Jeho prijateľné konečné 12. miesto v konkurencii 34 strelcov sa v pondelok tak celkom skrylo za smolný záver kvalifikácie.

Na keby sa, hlavne v športe, nehrá, ale preteky mohli mať celkom inú príchuť. Ak by nešťastný posledný holub bez krídel zázračne neodletel, o dve finálové miestenky do finále by si to Varga rozdal s dvoma Chorvátmi Giovannim Cernogorazom a Antonom Glasnovičom. Jatriť rany radšej netreba viac tým, že Cernogoraz z posledného miesta vo finále dosiahol až na zlato... V momente osudnej rany však Varga vedel iba to, že každá chyba sa kruto trestá a že táto mu pravdepodobne zahatá účasť vo finále. Aj sa tak stalo, konečné poradie bolo známe až 2 hodiny po Vargovom dostrieľaní.

"Dlho, dlho ma to bude mátať. V každom by prevládlo sklamanie. Mal som to dobre rozbehnuté. Mal som to na dosah ruky, ale už to nezvrátime," konštatoval viditeľne rozladený Varga krátko po záverečnom pokuse. Posledný terčík bol najťažší možný, Varga ho dostal na najviac vpravo umiestnenom stanovišti smerom doprava, teda von z areálu. Reakčný čas musel tak byť extrémne krátky a Varga si tak vybral absolútnu smolu na úplný záver.

Slovenský trapista mal silnú skupinu, hon na hlinu začal v tej istej, kde si Michael Diamond vystrieľal svetový rekord, v rovnakej mal len jednu chybu Kuvajťan Fehaid Aldeehani, ktorý sa zaradil na druhé miesto v "kvalde". Oboch diváci ocenili 125. výstrele za výkony potleskom, Austrálčanovi sa dostalo aj ovácií. To všetko však ešte predtým, než prišiel Varga na rad s posledným pokusom. Preteky na niekoľko okamihov pre gratulácie stáli, a to vyviedlo slovenského reprezentanta z rytmu. "Diamond strelil excelentný výsledok, určite si zaslúžil ovácie, mne to však nepomohlo. Zastavilo sa to a nepodarilo sa mi skoncentrovať sa tak, ako som si to želal a tak, ako keby to pokračovalo plynulo. Zavážilo to," analyzoval Varga.

O vyrovnanosti kvality štartujúcich svedčí aj fakt, že kým v Pekingu stačilo Vargových 117 na nečakané 9. miesto, teraz by to stačilo až na niektorú z priečok 22.-24. "Šiel som sem s tým, aby som strelil viac ako v Pekingu, to sa mi podarilo. Svoju účasť tu som potvrdil, výsledok nie je zlý. Konkurencia, čo sa tu zišla, bola mimoriadne vyrovnaná," povedal slovenský strelec, ktorý si nemyslí, že dôvodom vyšších nástrelov bola "ľahká strelnica". Takto ju označili totiž skeetari i niektoré trapistky. "Pre každého je iná strelnica ľahká. Pre niekoho bola táto ľahká, pre niekoho nie, aj ja mám svoje obľúbené strelnice. Pre mňa to nebolo úplne optimálne. Na pretekoch Svetového pohára v apríli bolo vidno, že to nie je šité na moju mieru."

Varga sa po prvom dni sťažoval na tlak, ktorý naňho vyvíjala snaha zopakovať alebo prekonať výsledok spred 4 rokov. Napätosť sa snažili zmierniť jeho najbližší. "Prítomnosť manželky, otca a známych ma podporili a mohol som prísť aj na iné myšlienky," povedal a jedným dychom im aj poďakoval. Na záver sa ešte vrátil k nešťastnému momentu ešte raz: "Niekedy práve ten posledný terč zamáva pretekárovi na odchod. O to viac to bolí. Musím to spracovať a poučiť sa z toho, aby sa to už nasledujúci raz nestalo."
 

Vyberte región