Rómovia v Jarovniciach dnešné voľby neignorovali

26.11.2005 Sabinov

Jarovnice 26. novembra (TASR) - Prehlbujúci sa rozpor medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom v obci Jarovnice v okrese Sabinov sa odrazil aj na dnešných voľ...
Jarovnice 26. novembra (TASR) - Prehlbujúci sa rozpor medzi rómskym a nerómskym obyvateľstvom v obci Jarovnice v okrese Sabinov sa odrazil aj na dnešných voľbách do orgánov Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Kým Rómovia sa vybrali do volebnej miestnosti aj pred 12. hodinou, tak druhá časť obyvateľstva tento akt očividne ignorovala.

Pre voličov z rómskej osady je zriadený volebný okrsok číslo 2 a do zoznamov voličov je tu zapísaných 1578 mien. Do 10.30 hod odvolilo 130 z nich, do 12. hodiny už vyše 200. Mužom a ženám, poväčšine chatrne oblečeným, neprekážalo v plnení občianskej povinnosti ani husté sneženie. Predsedníčka volebnej komisie v okrsku Margita Makarová nevedela povedať, prečo je taký záujem o voľby. Ján Husár, člen obecného zastupiteľstva v Jarovniciach a člen volebnej komisie tvrdil, že jeho spoluobčania volia preto, lebo očakávajú pomoc od zvolených. \"Hlavné čo je, aby sme mali robotu, aby sme boli zamestnaní. Máme občanov, ktorí chcú pracovať a nemajú možnosť, \" dodal.
Róm Milan Bolva priznal, že vedel koho zakrúžkovať na volebnom lístku, ale aj tak zapochyboval: \"Neviem, čo bude ďalej, či to oni pomôžu nám Cigánom abo nie. \" Nikto za Rómov do krajského parlamentu z Jarovníc a ani z volebného obvodu Sabinov nekandiduje.
Predseda volebnej komisie v okrsku č. 1 v Jarovniciach Ladislav Dlugoš len nad tým krútil hlavou. Obe volebné miestnosti sú totiž v budove obecného úradu a tak videl rozdiel. Do \"jeho\" z asi 800 zapísaných voličov prišlo do obeda necelých 30. Dlugoš povedal, že pred voľbami nabádal viacerých dedinčanov, aby prišli voliť kohokoľvek, ale aby prišli. \"Nereagujú, neveria nikomu a ničomu, vývoj v obci je zlý, \" konštatoval. K urne ešte tak prídu starší ľudia, ale mladší obec opúšťajú.
Dokazuje to aj nástenka obecného úradu. Obecná matrika zaznamenala k minuloročnému decembru 4491 obyvateľov, z nich žilo 3401 v rómskej osade. Za rok 2004 sa narodilo v obci 178 detí, z toho 171 v osade.
Obe okrskové komisie nemajú informácie, že by k nim mali prísť nejakí pozorovatelia. \"Pri mnohých minulých voľbách sa to tu nimi len tak hemžilo, \" povedal Dlugoš.
 

Vyberte región