Rómovia v Jarovniciach už húfne nevolia

10.12.2005 Sabinov

Jarovnice 10. decembra (TASR) - Obyvatelia najväčšej rómskej osady na Slovensku v obci Jarovnice v okrese Sabinov ignorujú dnešné druhé kolo volieb predsedu ...
Jarovnice 10. decembra (TASR) - Obyvatelia najväčšej rómskej osady na Slovensku v obci Jarovnice v okrese Sabinov ignorujú dnešné druhé kolo volieb predsedu Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Približne do 12. hodiny využilo toto právo len 75 osôb, pričom vo voličských zoznamoch je 1563 mien.

Ide o úplne odlišnú situáciu, aká panovala v tomto volebnom okrsku číslo 2 v obci počas prvého kola volieb pred dvoma týždňami. Vtedy do 10.30 hodiny odvolilo 130 ľudí, do 12. hodiny už vyše 200. Napokon hlasovalo 330 voličov.
Predsedníčka okrskovej volebnej komisie Margita Makarová povedala, že priamo vo volebnej miestnosti sa členov komisie niektorí Rómovia pýtali, že čo za to dostanú. \"My sme im povedali, že nič, tak ako pri prvom kole, a ak im vtedy niekto niečo dával za to, že išli voliť, tak to muselo byť niekde inde ako vo volebnej miestnosti, \" zdôraznila.
Róm Ján Husár, člen obecného zastupiteľstva v Jarovniciach a člen volebnej komisie, tvrdil pre TASR, že rómski voliči sú sklamaní. Nebol však ochotný konkretizovať dôvody, ktoré situáciu za dva týždne zmenili, a čo tak Rómov sklamalo. Povedal tiež, že podľa toho, čo vie, dnes nebol nikto z volebných tímov oboch kandidátov lanáriť Rómov, aby išli voliť.
Na dvore okolo volebnej miestnosti postávali viaceré Rómky a Rómovia, ale všetci sa jednotne odmietali vyjadriť pre TASR, či boli alebo, či ešte len pôjdu voliť. Pred odpoveďou zutekali.
Vo volebnom okrsku číslo 1, kde je zapísaných 726 voličov z dediny, využilo do 12. hodiny právo 22 osôb. Podľa predsedu volebnej komisie Ladislava Dlugoša je to veľmi nízka účasť. V prvom kole z vtedajších 733 zapísaných voličov hlasovalo 196, išlo o 26-percentnú účasť, teda vyššiu ako bolo celokrajský priemer.
Obecná matrika zaznamenala vlani v decembri 4491 obyvateľov, z nich žilo 3401 v rómskej osade. Za rok 2004 sa narodilo v obci 178 deti, z toho 171 v osade.
 

Vyberte región