SLA zazmluvnila zjazdárov, Zuzulová: "Len lyže, žiadne maily!"

17.09.2012 Bratislava

Bratislava 17. septembra (TASR) - V Slovenskej lyžiarskej asociácii sa blýska na lepšie časy - marketingové i vzťahové. SLA to demonštrovala na pondelňajšej tlačovej konferencii svojho alpského úseku, kde vedľa seba za jedným stolom sedeli šéfka organizácie Janka Gantnerová a pretekárka Veronika Velez-Zuzulová. "Predsedníctvo asociácie podpísalo so všetkými reprezentantmi rámcové zmluvy. K tomu sú ešte uzatvorené dodatky s niektorými pretekármi. V prerozdelení finančných prostriedkov sme našli zhodu," zdôraznila Gantnerová.
 
Obe zjazdárske hviezdy, jedna bývalá, druhá súčasná, sa usmievali a prezentovali zažehnanie svárov z uplynulých rokov. Predovšetkým z minulej zimy, v ktorej to na oboch stranách iskrilo. Teraz by malo byť všetko zmluvne v poriadku. Pravda, samotná lyžiarka na predchádzajúce peripetie úplne nezabudla: "Pre mňa osobne táto kauza ešte nie je úplne uzavretá. Ešte sa k nej vrátim, ale teraz na to nie je priestor, treba sa sústrediť na štart súťažnej sezóny."
 
Celkovo sa lyžiarska tlačovka niesla v duchu optimizmu smerom k sponzorským aktivitám i k športovým cieľom. Zuzulovej dlhoročný partner Uniqa odovzdal pretekárke nový automobil, ktorý svojimi rozmermi spĺňa náročné kritéria zjazdárskej logistiky. "Zmluvy sú podpísané, staráme sa teraz o športovú prípravu. Reprezentanti sú v plnej príprave v Európe. Veronika s Adamom a Andreasom Žampom boli v Austrálii. Tento tím na prahu sezónu je asi najsilnejší v samostatnej ére. Je to tím, ktorý má medailové ambície na juniorských MS, samozrejme, že vyššie ambície sú aj na dospelom šampionáte v Schladmingu," zdôraznil šéf Úseku alpských disciplín SLA Milan Trstenský.
 
Prvé plody prípravy už stihol zúročiť Adam Žampa, ktorý sa minulý týždeň stal celkovým víťazom seriálu o Austrálsko-novozélandský pohár: "Chcem sa poďakovať rodičom a tímu Veroniky Zuzulovej, vďaka ktorému som mohol ísť do Austrálie a na Nový Zéland na prípravu. Tie výsledky sa dostavili aj preto, že necítim tlak a bolo to hlavne o tréningu a zábave. Nerád by som hovoril dopredu, ale ak by som v pretekoch kopíroval výkony v tréningoch, bol by som veľmi spokojný, lebo v tých tréningoch mi to naozaj ide."
 
Aj Veronika Velez-Zuzulová sa cíti byť pripravená dobre. Ešte nie je úplne stotožnená s lyžiarskym materiálom a detaily bude testovať v najbližších dňoch. Sústredí sa len a len na lyžovanie: "Som veľmi, veľmi vďačná ocinovi, ktorý ma úplne izoluje od všetkých tých vecí okolo," hovorí o svojom otcovi. Timotej Zuzula ako šéf tímu znášal už v druhej polovici minulej sezóny všetky administratívne záležitosti a aj nepríjennosti ohľadomm naťahovačiek so SLA. Prejavilo sa to aj na excelentných výsledkoch: "Aj teraz som všetkým povedala - žiadne maily na moju adresu. Nič neviem, napríklad aj zmluvu som videla, až keď bola hotová a podpísala som ju, lebo nej pracoval môj tím a najmä manažér Robo Magát urobil kusisko práce."
 
Gantnerová TASR povedala, že prípravu zmlúv neponechalo vedenie asociácie na náhodu. Rokovania sa začali koncom apríla a v máji sa uskutočnilo stretnutie s reprezentačnými trénermi: "Jednoznačne sa prijala teória, že reprezentačná zmluva bude jednotná pre každého reprezentanta, s tým, že v dodatkoch sa bude prihliadať na rôzne špecifiká tejto zmluvy. Napríklad v prípade Veroniky skutočnosť, že dlhodobo nebýva na Slovensku. V jej prípade, ale i v prípade mnohých ďalších sa riešili aj iné zmluvy, ktoré uzavreli dávnejšie. Dohodlo sa, že reprezentanti budú mať na svojich súťažných oblečeniach znak SLA. Veronika si dokonca do svojej zmluvy sama dala, že bude mať vyhotovenú kombinézu vo farbách trikolóry, tak aby bola na fotografiách ako člen reprezentačného družstva. Urobili sa ústupky na oboch stranách."

A-družstvo reprezentácie tvoria Adam Žampa a Veronika Velez-Zuzulová a predpokladá sa ich častý štart vo Svetovom pohári. Členovia B-tímu si v niektorých prípadoch podľa okolností tiež "odskočia" na preteky SP, ale ich prioritou budú podujatia Európskeho pohára. V tejto skupine sú Barbora Lukáčová, Petra Vlhová, Barbara Kantorová a Jana Gantnerová.

Šéfka SLA sa už nechce vracať k minuloročným sporom s tímom Veroniky Zuzulovej. Tvrdí, že legislatívne bolo napokon všetko v poriadku a zbytočné škandalizovanie vyplynulo z nedostatočnej a málo kvalitnej komunikácie. Gantnerová priznáva aj svoj podiel viny: "Myslím, že zlyhala vnútorná informovanosť a následne nevôľa diskutovať. Keby sme si to boli lepšie odkomunikovali, určite by nedošlo k tým problémom. Urobila som zrejme chybu v tom, že som nemala tú diskusiu nechať len na úrovni alpského úseku a marketingového zástupcu. Zrejme si neporozumeli s pánom Zuzulom, lebo najprv po októbrových diskusiách boli dohodnutí a vyzeralo to byť všetko v poriadku. Škoda, že to dopadlo takto, ale teraz je už táto kauza z mojej strany uzavretá." 
 

Vyberte región