Starostovia a primátori bodovali v oboch kolách regionálnych volieb

12.12.2005 Celý región

Štrba 12. decembra (TASR) - Primátori a starostovia bodovali v prvom i druhom kole regionálnych volieb, keď v rámci Slovenska obsadili 108 poslaneckých miest...
Štrba 12. decembra (TASR) - Primátori a starostovia bodovali v prvom i druhom kole regionálnych volieb, keď v rámci Slovenska obsadili 108 poslaneckých miest a dva posty predsedov samosprávnych krajov.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) hodnotí výsledky regionálnych volieb pozitívne. \"Samospráva ich profesionálne zvládla a značná časť primátorov, starostov, ale aj prednostov a poslancov, uspela a prinesie do regionálnych parlamentov svoje skúsenosti, \" uviedol pre TASR predseda ZMOS Michal Sýkora.
Spresnil, že z ôsmich predsedov samosprávnych krajov, ktorí vzišli z druhého kola regionálnych volieb, sú dvaja predstavitelia miestnej územnej samosprávy. Úspešní boli starosta mestskej časti Bratislava-Petržalka Vladimír Bajan a primátor Košíc Zdenko Trebuľa.
Obaja zastávajú funkcie aj v ZMOS, Bajan je prvým podpredsedom a Trebuľa členom predsedníctva. \"Zmenou na týchto postoch sa bude zaoberať Rada ZMOS na januárovom zasadnutí, \" odpovedal na otázku TASR o ďalších krokoch predseda M. Sýkora.
Zo 412 poslancov vyšších územných celkov zvolených v prvom kole regionálnych volieb je 108 primátorov a starostov, ktorí kandidovali za politické strany a hnutia alebo ako nezávislí. Úspešnosť teda predstavuje 26,2 percent. Predseda ZMOS doplnil, že najviac sa darilo zástupcom miestnej územnej samosprávy v Banskobystrickom kraji (35 %), Prešovskom (32 %), Trenčianskom (31 %) i Košickom kraji (28 %). V Trnavskom a Žilinskom kraji predstavuje úspešnosť zhodne 25 %, v Nitrianskom 19 % a v Bratislavskom 14 %.
\"Ak zohľadníme úspešnosť aj ďalších predstaviteľov miestnej územnej samosprávy, teda zástupcov primátorov a starostov, predstaviteľov úradov, tak vzrastie úspešnosť na 31,8 percenta, \" doplnil Sýkora. Podľa neho sa presadili ako prirodzené osobnosti vo svojom okolí. Predseda ZMOS verí, že skúsenosti z činnosti miestnej územnej samosprávy využijú v prospech rozvoja regiónov a budú oporou krajských parlamentov predovšetkým pri vedení vzájomného dialógu.
 

Vyberte región