V Malinovej dokončili náučný chodník vedúci okolo kamenných morí

30.09.2012 Prievidza

Malinová 30. septembra (TASR) – V podhorskej obci Malinová v okrese Prievidza dnes miestni dobrovoľníci dokončili budovanie náučného chodníka, ktorý má obyvateľom obce aj jej návštevníkom priblížiť históriu, pamiatky aj faunu a flóru.

Chodník v dĺžke 2,5 kilometra vedie aj okolo najväčšej zaujímavosti v obci, takzvaných kamenných morí, s rozlohou približne desať kilometrov štvorcových. Sú to pozostatky po ťažbe a ryžovaní zlata, ktoré v okolí prebiehalo od 13. do 18. storočia.

Zlato dobývali tamojší obyvatelia, nemeckí osadníci z radov karpatských Nemcov. Aj preto sa obec do konca druhej svetovej vojny volala Cach, informovala starostka obce a autorka aj realizátorka projektu Mária Luprichová.

Po trase náučného chodníka sú štyri zastávky, kde sú umiestnené veľkoplošné informačné tabule. Jedna je aj pri kamenných moriach. Zaujímavosťou je, že na prvej tabuli začína stará povesť o tom, prečo sa v Malinovej prestalo ťažiť zlato.

Povesť má potom pokračovania postupne na každej informačnej tabuli. Takže, ak sa turista chce dozvedieť, ako to s tým zlatom bolo, musí prejsť celú trasu a prečítať si to na tabuliach. Chodník začína v centre obce, pokračuje lesom, kde prebiehala ťažba zlata a preto je nevšedný aj jeho členitý terén. Končí na pokraji rozsiahlych lúk, na úpätí Strážovských vrchov, kde vraj v minulosti boli obrovské ovocné sady.Projekt náučného chodníka mala starostka v hlave už niekoľko rokov. Zistila, že súčasní obyvatelia a najmä mládež vie stále menej o nevšednej histórii obce. Málo sa o nej žiaci učia, aj preto, že v obci už dávnejšie nie je základná škola a deti dochádzajú do susednej obce Nitrianske Pravno. O histórii sa môžu dozvedieť len z obecnej kroniky, alebo monografii, ktorá vyšla pred dvomi rokmi. Nie je však dostupná pre všetkých. Na tabuliach náučného chodník a však majú všetko v skratke. Tieto informácie však určite budú cenné aj pre návštevníkov obce. Starostka je presvedčená, že sa tak obec zviditeľní na celom Slovensku. Na vybudovanie chodníka získali grant od nadácie jedného mobilného operátora a dobrovoľnou prácou prispeli viacerí Malinovčania.
 

Vyberte región