Hopta hodnotí novoročný prejav prezidenta ako rozporuplný

01.01.2006 Prešov

Prešov 1. januára (TASR) - Za veľmi rozporuplný označil predseda strany Úsvit a poslanec Národnej rady SR Ivan Hopta dnešný novoročný prejav prezidenta SR Iv...
Prešov 1. januára (TASR) - Za veľmi rozporuplný označil predseda strany Úsvit a poslanec Národnej rady SR Ivan Hopta dnešný novoročný prejav prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
Podľa Hoptu prezident pochválil to, čo ešte pred svojím zvolením kritizoval. Naopak, kritizoval to, na čom sa pred svojím zvolením podieľal.

Gašparovič vyzdvihol zahraničnopolitické úspechy SR a zahraničnopolitickú orientáciu SR, ktorá je podľa Hoptu viazaná na úzku spoluprácu predovšetkým s USA. Pritom ešte sám v kampani pred voľbami prezidenta takúto orientáciu SR kritizoval a kritizoval najmä vyslanie slovenských vojakov do Iraku.
Rozporuplnosť videl Hopta aj v tom, že prezident v prejave poukázal na zložitú sociálnu situáciu v SR, no podľa lídra Úsvitu jej zárodok sa formoval v období, keď bol prezident druhým najvyšším ústavným činiteľom. Ako predseda Národnej rady SR aktívne podporoval politiku HZDS, ktorá bola zameraná na rozpredaj prakticky všetkého majetku vytvoreného pred rokom 1989.
Hopta je vo svojej reakcii pre TASR presvedčený, že v skutočnosti prezident SR nepoukázal na východiská zo súčasnej zložitej politickej ekonomickej a sociálnej situácie. Tie sú jedine v návrate k budovaniu sociálne spravodlivej humánnej spoločnosti, za ktorú Úsvit i Hopta považujú socializmus zbavený chýb minulosti.
Hoptovi sa nepáčil ani fakt, že Slovenská televízia vysielala prejav o pol hodiny skôr. \"Túto zmenu považujeme za porušenie dlhoročnej dobrej tradície a sme za to, žeby sa STV mala vrátiť k pôvodnému času vysielania, \" dodal.
 

Vyberte región