Veronika Velez-Zuzulová v Levi z 12. priečky nakoniec piata

11.11.2012 Celý región

Levi 10. novembra (TASR) - Veronika Velez-Zuzulová prehovorila výrazne do slalomovej konkurencie hneď v úvode novej zimy, keď v pretekoch Svetového pohára vo fínskom Levi skončila piata. Katapultovala sa tam parádnou jazdou z 12. priečky po 1. kole a získala 45 bodov.

Je to už tretíkrát, čo 28-ročná slovenská lyžiarka odštartovala sezónu hustých bránok v SP piatym miestom. V jej najúspešnejšej sezóne to bolo v roku 2007 v rakúskom Reiteralme ako náhradnom dejisku za Levi a v krajine Laponcov dosiahla rovnaký výsledok o rok neskôr, dokonca s čerstvo nalomeným rebrom a odreninami po tvrdom páde na rannom rozjazdení.

Štvrtá dáma vlaňajšieho slalomu dosiahla v prestížnom seriáli už 23. umiestnenie v prvej päťke a 38. priečku v prvej desiatke. Velez-Zuzulová v súčte oboch kôl stratila na víťaznú Nemku Mariu Höflovú-Rieschovú 1,24 s. Druhá skončila domáca Tanja Poutiainenová (+0,55 s), tretia bola Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,74). "Niežeby som nešla na víťazstvo, vždy po ňom túžim, ale vyhrať v prvom slalome sezóny je niečo špeciálne. Je to nádherné, tento kopec som vždy mala rada," tešila sa v cieli pred mikrofónom Eurosportu víťazná Nemka.

Za Severným polárnym kruhom sa išla súťaž na veľmi dobre pripravenej trati, ale pri zníženej viditeľnosti. Slovenská slalomárska hviezda nepodala v 1. kole zďaleka optimálny výkon, jej jazda stačila iba na 12. miesto. So štartovým číslom 6 dosiahla relatívne dobrý medzičas a zdalo sa, že chytila správny rytmus, no nešlo jej to predovšetkým v krátkej zatvorenej strmine, ktorú prešla opatrnejšie ako súperky. Tempo do cieľa dlhočizného slalomu už nedokázala vystupňovať.

Zlý pocit aj v hornej časti trate

"Ja som mala zlý pocit aj v hornej časti trate, necítila som sa vo svojej koži. Bolo to rozhodené na 10 metrov a dosť pomalé a ono sa to len zdalo, že som hore veľa nestratila. Niektoré dievčatá po mne mali lepšie medzičasy a trať ako keby sa zrýchľovala. Veď keď som si potom pozerala analýzy, Marlies Schildová s jednotkou mala ešte horší čas ako ja. Bolo to trochu čudné a potom v tej strmine som sa necítila na to, aby som viac útočila. Ale boli to prvé preteky sezóny."

Veronika stratila priepastných 1,45 s na vedúcu Poutiainenovú a predstihla ju aj Šárka Záhrobská. Češka, ktorá sa v uplynulých dvoch sezónach trápila, dokázala s číslom 24 zájsť o 33 stotín lepší čas ako jej slovenská rovesníčka. Pritom Záhrobská po vyoperovaní nezhubného nádoru v hlave začala s tvrdou letnou prípravou až v auguste, kým ostatné zjazdárky už v máji a júni.

"Pravdupovediac, Šárkinu jazdu som nevidela. To som už bola vnútri a v prenose fínskej televízie práve počas jej jazdy dávali rozhovor so Shiffrinovou. Ale výsledok v jej 1. kole bol naozaj výborný. Zase na druhej strane aj iné pretekárky začali neskôr, lebo boli zranené a to už patrí k nášmu športu. Za tie roky to máme nalyžované, je to v nás. Najmä ak sa jazdí len slalom, netreba veľa, aby sa človek do toho dostal."

V druhej jazde však Záhrobská na Velez-Zuzulovú už výkonnostne nestačila a klesla celkovo do druhej desiatky. Slovenka išla ako blesk, bez jediného viditeľného zaváhania, zo všetkých pretekárok predviedla azda najčistejšiu jazdu a celkovo druhú najrýchlejšiu v 2. kole, rýchlejšia bola len víťazka súťaže, aj to len o 9 stotiniek. "Keď som videla, ako je postavené 2. kolo, vedela som, že to bude pre mňa. Povedala som si, že nemám čo stratiť. Som rada, že to dopadlo takto a že hneď na začiatku zimy som dosiahla dobrý výsledok. Dúfam, že to takto pôjde ďalej."

Zuzulová v cieli 2. kola vykríkla od radosti a kratšiu verziu hlučnej radosti následne adresovala do prenosových kamier: "Bolo to spontánne. Keď som videla, že mám náskok 9 desatín, vedela som, že toto som už išla tak, ako to viem."

Výsledky slalomu SP v Levi:
1. Maria Höflová-Rieschová (Nem.) 1:55,58 (1:00,54-55,04), 2. Tanja Poutiainenová (Fín.) +0,55 (1:00,24-55,89), 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,74 (1:00,78-55,54), 4. Tina Mazeová (Slovin.) +0,96, 5. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,24 (1:01,69-55,13), 6. Therese Borssenová (Švéd.) +1,32, 7. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,52, 8. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,68, 9. Alexandra Daumová (Rak.) +2,15, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,18.

Celkové poradie SP (po 2 súťažiach):
1. Mazeová 150 b., 2. Höflová-Rieschová 124, 3. Poutiainenová 91, 4. Kathrin Zettelová (Rak.) 80, 5. Gagnonová 66, 6. Stefanie Köhleová (Rak.) a Shiffrinová (USA) po 60, ... 9. VELEZ-ZUZULOVÁ 45.

slalom:
1. Höflová-Rieschová 100,
2. Poutiainenová 80,
3. Shiffrinová 60,
4. Mazeová 50,
5. VELEZ-ZUZULOVÁ 45,
6. Borssenová 40.
 
 
 
 

Vyberte región