Verejní dopravcovia dostanú od Prešovského samosprávneho kraja 195 mil.Sk

18.01.2006 Prešov

Prešov 18. januára (TASR) - Sumu 195 miliónov Sk vyčlenil Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo svojom tohtoročnom rozpočte na krytie strát vo verejnom záujme ...
Prešov 18. januára (TASR) - Sumu 195 miliónov Sk vyčlenil Prešovský samosprávny kraj (PSK) vo svojom tohtoročnom rozpočte na krytie strát vo verejnom záujme pre verejných dopravcov. Ide o štyri subjekty - podniky SAD Humenné, Prešov a Poprad a Bus Karpaty Stará Ľubovňa.

K návrhu rozdelenia tohto balíka peňazí sa dnes v Prešove uskutočnila porada zástupcov firiem s predsedom PSK Petrom Chudíkom. Dopravcovia súhlasili s tým, že 72 miliónov Sk dostane SAD Humenné, 68 miliónov Sk SAD Prešov, bezmála 42 miliónov Sk SAD Poprad a vyše 13 miliónov Sk Bus Karpaty. Zmluvy o tom na celý rok aj podpísali.
Chudík zdôraznil, že kľúč na rozdeľovanie týchto dotácií nemenili a používajú stále rovnaký od roku 2002, keď tieto peniaze rozdeľoval vyšší územný celok po prvýkrát. \"Veľmi ťažko sa hľadá spravodlivejší kľúč delenia týchto prostriedkov, \" konštatoval predseda PSK. Zatiaľ využívajú ako kritérium veľkosť dopravného podniku a veľkosť obsluhovaného územia dopravcom.
V roku 2005 mal PSK na rovnaký účel v rozpočte 179 miliónov Sk. Keďže suma nepostačovala a dopravcovia sa dožadovali jej zvýšenia, tak PSK im vyšiel v ústrety, a to len vďaka pozitívnemu vývoju plnenia rozpočtu. Spomínanú sumu zvýšil dvakrát na konečných 209 miliónov Sk. Vyplácal ju na základe zmlúv, ktoré boli uzatvárané len na kvartál.
Tohoročnú zmluvne dohodnutú dotáciu dostanú dopravcovia po mesiaci, pritom v 1. polroku to bude dovedna 60 % z celkovej sumy osobitne pre každú firmu.
 

Vyberte región