Dve Slovenky v top desiatke, Bergerová triumfuje aj v stíhačke

02.12.2012 Celý región

Östersund 2. decembra (TASR) - Nórska biatlonistka Tora Bergerová valcuje konkurenciu, do tretice zvíťazila aj v stíhacích pretekoch 1. kola Svetového pohára. Švédsky Östersund jej doprial maximálne, tentoraz sa za ňou na 10 km trati zoradili Bieloruska Darja Domračevová (+29,8) a Nemka Andrea Henkelová (+51,5). Poradím v top desiatke pohlo dvakrát aj Slovensko, Anastasia Kuzminová finišovala na 8. mieste (+1:40,9) a Jana Gereková na 10-tom (+1:47,7). V priebežnom poradí SP vedie suverénne Bergerová.

Slovenská biatlonistka Jana Gereková vyrazila na 10 km trať ako šiesta snažiac sa zveľadiť umiestenie zo šprintu a opäť si vylepšiť osobné výsledkové maximum. Od suverénky v tejto sezóne Nórky Begerovej, ktorá sa snažila o tretie víťazstvo v jednom rade za sebou, ju delilo 35 sekund a otvárala sa jasná šanca aj na pódiový prienik. Ani postavenie Anastasie Kuzminovej nebolo beznádejné, 19. zo šprintu sa pokúsila napodobniť svojho brata Antona Šipulina, ktorému sa predtým podaril husársky kúsok, posunúť sa z 23. miesta na tretie.

Bergerová padla, no strieľala čisto

Každý jeden nepresný výstrel mohol poriadne rozhýbať poradím, no aj zaváhanie v prudkých zjazdoch. Bergerová rovnako ako v šprinte pred cieľom padla, tentoraz tesne pred úvodnou streľbou, no zvládla ju čisto, rovnako ako Gereková, Kuzminová netrafila piaty terč. Poradie na prvých troch miestach sa nezmenilo, v druhej streľbe však už áno. Kým Bergerová opäť nezakolísala, Ukrajinka Pidhrušná minula dva terče. Vynikajúco zastrieľala ležku Gereková a zo štadiónu vybehla na piatom mieste. Kuzminovej ďalší trestný okruh za nevybielený druhý terč jej opäť pridal na medzičase, priebežne 13. priečka ju však stále hnala vpred.

Bergerovej super rýchle zvládnutá neomylná prvá stojka dopriala zveľadiť náskok na čele a keby Gereková zastrieľala čisto, mohla sa posunúť výrazne vpred, visieť jej však zostal štvrtý výstrel. Zosunula sa na 9. miesto, a tak ju predstihla so šiestym Kuzminová. V záverečnej streľbe stojmo, napriek tretiemu chybnému výstrelu, Bergerová len potvrdila svoju hegemóniu, s 19-tym triumfom v kariére v SP, za ňou odstrieľali Domračevová a Henkelová taktiež presne a o menách na medailových psotoch bolo rozhodnuté. Prílišné náhlenie spôsobilo, že Kuzminovú zradil 3. a 5. terč, Gerekovú 5-ty a klesli na 9. a 10. miesto, cieľ Kuzminová preťala ako ôsma (strelecká bilancia 1-1-0-2), Gereková ako desiata (0-0-1-1).

Milan Gašperčík, vedúci realizačného tímu, všetkých pochválil. "Samozrejme, že sme spokojní, mať dve dievčatá v top desiatke je veľmi cenné. Jana Gereková slušne zastrieľala, udržala si postavenie v najlepšej desiatke, škoda poslednej stojky Kuzminovej, obdivuhodne sa však predrala vpred. Podávame kompaktné výkony, nejaké chybičky sa objavujú, ak ich odstránime, bude ešte lepšie. Chalani upútali tímovým záberom, dobre behajú, treba sa im len poriadne triafať do terčov. Vykročili sme dobre, všetci sa tešíme na sezónu a aj na presun bližšie k nám, pretože na severe sme už príliš dlho."

stíhacie preteky na 10 km:
1. Tora Bergerová (Nór.) 31:01,9 (1 tr. okr.), 2. Darja Domračevová (Biel.) +29,8 (1), 3. Andrea Henkelová (Nem.) 51,5 (0), 4. Oľga Viluchinová (Rus.) 1:10,0 (2), 5. Olena Pidhrušná (Ukr.) 1:15,2 (3), 6. Marie Laure Brunetová (Fr.) 1:19,0 (1), 7. Veronika Vítková (ČR) 1:24,2 (2), 8. Anastasia Kuzminová (SR.) 1:40,9 (4), 9. Jekaterina Glazyrinová (Rus.) 1:42,4 (1), 10. Jana Gereková (SR) 1:47,7 (2)

Priebežné hodnotenie SP (3 z 26):
1. Bergerová 180, 2. Domračevová 144, 3. Viluchinová 131, ...10. Kuzminová 85, 15. Gereková 70
 

Vyberte región