V zjazde v Bormiu historický pretek, dvaja víťazi a stotinový náskok

29.12.2012 Celý región

Bormio 29. decembra (TASR) - Dvoch víťazov mal dramatický sobotňajší zjazd Svetového pohára alpských lyžiarov v talianskom Bormiu. Rakúšan Hannes Reichelt a domáci Dominik Paris dosiahli na 3,3 kilometrov dlhej trati Stelvio navlas rovnaký čas (1:58,62) a spoločne sa tak tešili z premiérového triumfu v kráľovskej alpskej disciplíne. Blízko víťazstva bol aj tretí Aksel Lund Svindal, ktorý zaostal za najrýchlejším duom o jedinú stotinku. Nór si tak upevnil vedúce postavenie na čele celkovej klasifikácie SP.

Pre Parisa to bolo vôbec prvé víťazstvo v kolotoči SP, pre Reichelta už šieste, všetky doterajšie ale dosiahol v obrovskom a superobrovskom slalome. "Zariskoval som, dal som do toho všetko a vyšlo to," cituje agentúra dpa 23-ročného Parisa, pre ktorého bola doterajším maximom v SP vlaňajšia druhá priečka zo zjazdu vo francúzskom Chamonix. "Bol by som sa uspokojil aj s umiestením v Top 10. Toto je však niečo neuveriteľné," tešil sa Reichelt. "Som hrdý, že môžem doplniť zoznam rakúskych víťazov zjazdu. Že sa mi to podarilo na druhej najťažšej zjazdovke sveta po Kitzbüheli, je bonusom navyše," doplnil pre Reuters.

O nesmiernej vyrovnanosti pretekov svedčí fakt, že prví štyria zjazdári sa vtesnali do dvoch stotín. Najrýchlejší muž piatkového tréningu Rakúšan Klaus Kröll zaostával na treťom medzičase ešte o takmer pol sekundy, no v záverečných metroch výrazne zrýchlil a v cieli mu časomiera ukázala štvrté miesto a odstup +0,02 s na víťazov. "Cítim sa ako babrák dňa," Kröll. "Taký tesný rozdiel väčšinou v zjazde nebýva. Keď som v cieli zistil, že som štvrtý, som sa vcelku potešil, no potom som zbadal ten odstup... Je to kruté."

Kröll tak zavŕšil najtesnejšie rozhodnutie v histórii mužského alpského Svetového pohára. Prvýkrát v dejinách delili najrýchlejšie kvarteto pretekárov len dve stotinky. "Nič podobné som dosiaľ nezažil," vyhlásil Svindal. "Keď som na svetelnej tabuli uviedol tretie miesto a rozdiel jednej stotinky, myslel som si, že sa pomýlili a mám byť v skutočnosti druhý," dodal všestranný nórsky zjazdár, ktorý si ustrážil vedenie v poradí disciplíny.

Ženský seriál zažil pred šiestimi rokmi ešte väčšiu detektívku, v super-G v nórskom Hafjelli v roku 2006 zaznamenali tri lyžiarky zhodne rovnaký čas a štvrtá mala na nich odstup jednej stotiny. Trojnásobný triumf sa zrodil aj v ženskom obrovskom slalome v rakúskom Söldene v roku 2002.

Nástrahy technicky i fyzicky náročnej zjazdovky, druhej najdlhšej v seriáli SP, nezvládlo viacero pretekárov. V ochrannej sieti skončil Rakúšan Joachim Puchner, preteky nedokončili ani jeho krajan Georg Streitberger, Švajčiar Patrick Küng či Slovinec Andrej Šporn.

Výsledky zjazdu SP v Bormiu:
1. Hannes Reichelt (Rak.) a Dominik Paris (Tal.) zhodne 1:58,62, 3. Aksel Lund Svindal (Nór.) +0,01, 4. Klaus Kröll (Rak.) +0,02, 5. Johan Clarey (Fr.) +0,32, 6. Werner Heel (Tal.) +0,42, 7. Travis Ganong (USA) +0,49, 8. Romed Baumann (Rak.) +0,66, 9. Christof Innerhofer (Tal.) +0,67, 10. Adrien Theaux (Fr.) +0,70

Celkové poradie v SP (14):
1. Svindal 674 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 560, 3. Ted Ligety (USA) 537, 4. Kjetil Jansrud (Nór.) 322, 5. Felix Neureuther (Nem.) 296, 6. Reichelt 289

Zjazd (4):
1. Svindal 285, 2. Paris 193, 3. Kröll 141, 4. Jansrud 139, 5. Innerhofer 133, 6. Clarey 129
 
 
 

Vyberte región