Vášáryová kontrolovala stav unikátnych skvostov v kraji pod Duklou

18.02.2006 Svidník

Krajne Čierno/Svidník 18. februára (TASR) - Preveriť stav vzácnych drevených skvostov, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva, bolo cieľom pracovnej návštevy...
Krajne Čierno/Svidník 18. februára (TASR) - Preveriť stav vzácnych drevených skvostov, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva, bolo cieľom pracovnej návštevy štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí SR Magdy Vášáryovej v obciach pod Duklou vo Svidníckom okrese.

V Krajnom Čiernom si Vášáryová prezrela 280-ročný Chrám Sv. Bazila, ktorého je tzv. krstnou mamou. \"Myslím si, že je to veľké bohatstvo, ktoré v tomto kraji máme a ako kultúrni ľudia si ho musíme vážiť a chrániť, \" uviedla pre TASR Vášáryová. Dodala, že v plnej miere podporuje projekt Karpatskej drevenej cesty, ktorý určite prispeje k rozvoju cestovného ruchu.
Štátna tajomníčka si prezrela aj drevenú \"cerkev\" v Bodružali, ktorá pochádza z roku 1658 a v Miroli (1770).
O unikáty svetového kultúrneho dedičstva zo 17. a 18. storočia , ktoré predstavuje 27 drevených kostolov severovýchodného Slovenska, sa stará nezisková organizácia Drevené chrámy pod Duklou. Podľa jej riaditeľa Michala Kosťa získali v rokoch 1999-2004 na rekonštrukčné a reštaurátorské práce vyše 20 miliónov korún. Sedem kostolíkov v havarijnom stave sa podarilo zachrániť. Medzi priority, ktoré je potrebné urýchlene opraviť, patria kostolíky v Miroli, v obci Potoky a Ladomírova. V ďalších chrámoch je potrebné reštaurovať ikonostasy či upraviť exteriéry týchto skvostov.
 

Vyberte región