Od soboty pátrali záchranári v Nízkych Tatrách po 18-ročnom lyžiarovi

19.02.2006 Poprad

Nízke Tatry/Poprad 19. februára (TASR) - Od soboty pátrali záchranári v Nízkych Tatrách po 18-ročnom lyžiarovi z Bratislavy, ktorý popoludní zablúdil v oblas...
Nízke Tatry/Poprad 19. februára (TASR) - Od soboty pátrali záchranári v Nízkych Tatrách po 18-ročnom lyžiarovi z Bratislavy, ktorý popoludní zablúdil v oblasti Chopku smerom ku Kamennej chate. Po náročnej záchrannej akcii sa ho podarilo dnes ráno nájsť a podchladeného ho odviezli do nemocnice.

Lyžiar z mobilného telefónu zavolal svojej priateľke, že nevie kde sa nachádza a ako má ďalej pokračovať. Tá vzápätí požiadala o pomoc Horskú záchrannú službu (HZS) prostredníctvom tiesňového volania na linku 18 300.
Do oblasti Chopku sa vydala pátracia skupina z oblastného strediska HZS Nízke Tatry. Hustá hmla, víchrica, postupný príchod tmy a zvýšený tretí stupeň lavínového nebezpečenstva sťažovali pátranie záchranárskych skupín z južnej a severnej strany Nízkych Tatier.
Podľa informácií z dispečingu HZS bola pátracia akcia veľmi náročná. Záchranári vykonali 300-metrové spusty do lavínových žľabov, avšak bezvýsledne. Až v skorých ranných hodinách sa nezvestný lyžiar skontaktoval so záchranármi prostredníctvom mobilného telefónu a čísla 112 v Žiline. Stále však nevedel presne popísať, kde sa nachádza.
Vďaka analýze tiesňového volania záchranári mohli konštatovať, že je na severnej strane Nízkych Tatier. Pátracie skupiny sa preto sústredili na hľadanie v kotle Luková, kde o 9.15 hodine našli mladého lyžiara. Bol uviaznutý v stienke masívu Chopka medzi skalnými rebrami a po štrnásťhodinovom zajatí značne podchladený.
V spolupráci s Leteckej zdravotnou záchrannou službou (LZZS) Air Transport Europe (ATE) v Poprade transportovali lyžiara do nemocnice.
Podľa informácií z dispečingu HZS do pátrania sa zapojilo 18 záchranárov HZS, 4 záchranári Horskej služby na Slovensku (HZnS) a účinne pomáhala SKI Jasná a.s. , ktorá dopravila záchranárov vlastnými ratrakmi, snežnými skútrami a lanovkami na hrebeň Nízkych Tatier a na málo prístupné miesta Derešského kotla.
 

Vyberte región