PSK nemá zatiaľ podpredsedu

21.02.2006 Prešov

Prešov 21. februára (TASR) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) nemá ani po dnešnom štvrtom zasadnutí členov zastupiteľstva v druhom volebnom období podpredsed...
Prešov 21. februára (TASR) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) nemá ani po dnešnom štvrtom zasadnutí členov zastupiteľstva v druhom volebnom období podpredsedu. Jediným doteraz známym oficiálnym kandidátom na tento post je Milan Baran, člen 40-členného poslaneckého klubu SDKÚ-DS a KDH.

Predseda PSK Peter Chudík ho však dnes do funkcie nenavrhol. Naopak ako svoj návrh vyslovil meno Zdena Veleckého, člena rovnakého poslaneckého klubu ako Baran. Ten však nomináciu odmietol so slovami, že \"ho teší\", ale za ňu \"ďakuje\".
Poslanec Pavol Tarcala (SDKÚ-DS a KDH) po rokovaní pre TASR nezvolenie podpredsedu charakterizoval ako \"trucpodnik\" zo strany Chudíka. Podpredseda väčšinového klubu SDKÚ-DS a KDH Dušan Hruška pre TASR povedal, že nezvolenie podpredsedu nie je dobré pre fungovanie vyššieho územného celku. Verí, že túto patovú situáciu vyriešia na ďalšom zasadnutí.
Rokovaniu o voľbe podpredsedu predchádzala spletitá diskusia o organizačnom poriadku a organizačnej štruktúre Úradu PSK. Predložil ju Chudík. So zásadnými pripomienkami k navrhovaným ustanoveniam oproti doteraz platným vystúpil Tarcala. Odmietol Chudíkov návrh na zriadenie novej funkcie zástupcu riaditeľa úradu, na zrušenie odboru dopravy. Chudík sa rozhodol návrh stiahnuť, čo mu hlasovaním prešlo. Tým vznikla neprehľadná situácia pri následnom schvaľovaní kompetencií podpredsedu PSK. Parlament odobril napokon len tú časť z nich, ktorá hovorí o tom, čo všetko podpredseda nemôže vykonávať. Chudík sa potom bránil, že nemôže dať hlasovať len o negatívnych kompetenciách podpredsedu, ale zo zákona musí parlament vymedziť právomoci osoby na tomto poste. Vzniknutú patovú situáciu už poslanci nevyriešili.
 

Vyberte región