Infomost spojil rádiá v Prešove, Tarnove a v Egeri

24.02.2006 Prešov

Prešov 24. februára (TASR) - Rádiá Východ v Prešove, RDN v poľskom Tarnove a sv. Štefana v maďarskom Egeri spolupracujú od novembra 2005 na projekte Infomost...
Prešov 24. februára (TASR) - Rádiá Východ v Prešove, RDN v poľskom Tarnove a sv. Štefana v maďarskom Egeri spolupracujú od novembra 2005 na projekte Infomost (Info Bridge). Jeho obsahom je každotýždenné vysielanie informácií na témy spoločného záujmu, čo má poslucháčom pomôcť spoznať pomery v susediacich prihraničných regiónoch.

Projekt podporila Visegradská nadácia v rámci svojho grantu podpory aktivít menšieho rozsahu v sume do štyritisíc eur. Iniciátorom spolupráce bol Jerzy Limanowka.
Na dnešnom stretnutí zástupcov všetkých troch súkromných rozhlasových staníc v Prešove posúdili doterajší stav v realizácii projektu. Podľa šéfredaktora Rádia Východ Jozefa Slivenského najviac zarezonovali relácie o havárii lietadla so slovenskými vojakmi na palube a o páde strechy na výstavisku v Katoviciach. Venujú sa však aj takým témam, ako je korupcia revízorov, propagácia zaujímavých turistických centier, napríklad východoslovenských zimných stredísk, a atrakcií v regiónoch, akými sú maďarské vína. Relácie majú dohodnutý čas vysielania vždy v piatok popoludní. Dnes napr. Rádio Východ vysielalo príspevok z Tarnova o právnej norme, ktorá v Poľsku nedovoľuje primátorom a starostom vykonávať tieto funkcie viac ako dve volebné obdobia.
Podľa Limanowku je organizačne najzložitejšie prekladanie textov do domáceho jazyka. Na tento účel je určená aj najväčšia suma z grantových peňazí.
Všetky tri rádiá majú už skúsenosti z cezhraničnej spolupráce. Poľské a maďarské sa stretli pri podobnom projekte pred vyše rokom. Rádio Východ malo niekoľkomesačné kontakty pred dvoma rokmi s Rádiom Via v poľskom Rzeszowe.
 

Vyberte región