Pripravované značenie upozorní vodičov na zaujímjavosti v okolí diaľnice

25.02.2006 Poprad

Tatranská Štrba 25. februára (TASR) - Národná diaľničná spoločnosť pripravuje koncepčnú štúdiu s názvom Dopravné značenie na diaľnici D1 Bratislava-Žilina a ...
Tatranská Štrba 25. februára (TASR) - Národná diaľničná spoločnosť pripravuje koncepčnú štúdiu s názvom Dopravné značenie na diaľnici D1 Bratislava-Žilina a Ivachnová-Važec, kultúrne a turistické ciele so zámerom upozorniť vodičov na okolité zaujímavosti.

Podľa Juraja Švajdu zo Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe ide o pilotný projekt. Na obidvoch úsekoch diaľnice v dĺžke 202 km by mali byť vyznačené objekty s prírodnými hodnotami. Pôjde o zoologické záhrady, národné parky, sprístupnené jaskyne, národne alebo medzinárodne chránené územia, ktoré sa nachádzajú do vzdialenosti asi 30 km od diaľničnej križovatky. Vodičov budú o nich informovať zaužívané piktogramy.
V súčasnosti sa robí výber v spolupráci so správami dotknutých chránených území a Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
\"V pôsobnosti Správy TANAP-u ide celkovo o 23 lokalít. Odporúčaných bolo 16 území, ktoré sú sprístupnené vyznačeným turistickým chodníkom a nie je tam problém s koncentráciou návštevníkov, \" spresnil Švajda. Dodal, že takto označené by mali byť na diaľničných križovatkách napríklad Národná prírodná rezervácia Choč, Prosiecka a Kvačianska dolina, Sivý vrch, Tichá a Kôprová dolina, Mlynická a Mengusovská dolina, vlastné územie Tatranského národného parku a Biosférickej rezervácie Tatry.
 

Vyberte región