Strana Úsvit je sklamaná z toho, že KSS odmietla spoločné ísť do volieb

26.02.2006 Humenné

Košice/Humenné 26. februára (TASR) - Komunistická strana Úsvit je sklamaná z toho, že KSS odmietla jej návrh ísť spoločne do parlamentných volieb. Podľa pred...
Košice/Humenné 26. februára (TASR) - Komunistická strana Úsvit je sklamaná z toho, že KSS odmietla jej návrh ísť spoločne do parlamentných volieb. Podľa predsedu Úsvitu a poslanca NR SR Ivana Hoptu tým spáchala politickú samovraždu.

Hopta po dnešnom rokovaní vedenia v Humennom uviedol že Úsvit do parlamentných volieb napriek tomu pôjde. O tom, či samostatne alebo ako súčasť širšej ľavicovej koalície, rozhodnú 12. marca, kedy schvália aj volebnú kandidátku. Už teraz je isté, že volebným lídrom strany bude jej predseda.
Strana Úsvit zároveň verejne vyzvala predsedu ústavného súdu Jána Mazáka, aby súd začal neodkladne konať v súvislosti s porušením základných ľudských práv a slobôd občanov Slovenskej republiky a bezpodmienečne pozastavil časť volebného zákona, ktorá ukladá povinnosť politickým stranám zložiť 500-tisícovú kauciu ako podmienku účasti na parlamentných voľbách.
Úsvit chápe kauciu ako primitívny, ale účinný spôsob, ako eliminovať z politickej súťaže neparlamentné strany a preferovať bohaté parlamentné strany, ktoré si schválením zákona dokonca niekoľkonásobne navŕšili svoje finančné príspevky zo štátneho rozpočtu. Vyjadruje zároveň poľutovanie nad tým, že na tejto špinavej hre sa zúčastnila aj parlamentná KSS, \"ktorej poslanci v čase, keď väčšina obyvateľstva doslova živorí, hlasovali za navýšenie finančných príspevkov politickým stranám zo štátneho rozpočtu\".
Aj napriek všetkým výhradám, ktoré má strana Úsvit voči politike KSS, sú komunisti z Úsvitu v záujme udržania komunistov v parlamente rozhodnutí nekandidovať v budúcich parlamentných voľbách a dokonca aj podporiť KSS. Podľa Hoptu má však Úsvit podmienku: \"Na kandidátke nebudú skrachované prednovembrové aparátnické kádre, aj vďaka , ktorým padol socializmus – Jozef Ševc, Mikuláš Juščík, Vladimír Ďaďo, Samuel Zubo, Ján Gregor a Jozef Kriško, podobne ako parlamentný šašo Karol Ondriaš, či zväzácky intrigán Jozef Hrdlička. \"
V prijatom vyhlásení strana Úsvit verejne vyzvala predsedu ÚV KSS Jozefa Ševca, aby nekandidoval v nadchádzajúcich voľbách, a tak dokázal celému Slovensku, že sú mu prednejšie komunistické ideály, než vlastný prospech. \"Bez Ševca má KSS oveľa väčšiu šancu dostať sa do parlamentu, než s ním\" - dodal Hopta.
 

Vyberte región