Vodiči SAD Poprad sú v štrajkovej pohotovosti

19.03.2006 Poprad

Poprad 19. marca (TASR) - Vodiči Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Poprad a pobočky v Levoči sú v štrajkovej pohotovosti. Požadujú plnenie kolektívnej zml...
Poprad 19. marca (TASR) - Vodiči Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Poprad a pobočky v Levoči sú v štrajkovej pohotovosti. Požadujú plnenie kolektívnej zmluvy a valorizáciu platov.

Ak zamestnávateľ nebude akceptovať ich požiadavky, sú pripravení vstúpiť do ostrého štrajku. Rozhodnutie by malo padnúť v stredu, 22. marca, na popoludňajšom stretnutí s predsedom predstavenstva.       Riaditeľ SAD, a. s. , Poprad Peter Štefány pre TASR uviedol, že \" spoločnosť je v zápornom hospodárskom výsledku a nemá z čoho navyšovať mzdy\". Zdôraznil, že minuloročná kontrola z Inšpektorátu práce nezistila porušenie Zákonníka práce.       Súčasná minimálna hodinová mzda je podľa neho 62 Sk. Odborári tvrdia, že je to 51,90 Sk a z tejto sumy sa im vypočítavajú príplatky, ktoré im náležia. \" Na rokovaniach so sprostredkovateľom, ktoré prebehli minulý rok, jasne zaznelo, že mzdy sa budú navyšovať, ak bude splnený obchodný plán a finančné hospodárenie podniku, čo sa nepodarilo, \" uviedol Štefány.      Spresnil, že spoločnosť zamestnáva do 300 ľudí. Prevádzky má v Poprade, Levoči a Kežmarku. Vlani dostala z Prešovského samosprávneho kraja povolenie na obmedzenie dopravy v rozsahu 5 % z ročného prepravného výkonu. Pre personálne zmeny to popradská SAD v uplynulom roku nestihla. \" Predložila preto návrh na obmedzenie dopravy v rozsahu dvoch percent k 2. aprílu 2006, \" uviedol riaditeľ. Spresnil, že spoje nebudú rušiť v okrese Levoča. V Kežmarskom okrese budú \"drobné\" posuny, zrušia niektoré súbežné spoje. Podobné racionalizačné kroky predpokladajú aj v Popradskom okrese.       Počet zamestnancov zatiaľ znižovať nebudú. Ako uviedol Štefány, úspora je zanedbateľná, keďže v prímestskej doprave realizujú ročne 7,3 milióna km. Do konca roka chcú pracovať na efektívnejšom usporiadaní turnusov. Dodal, že spoločnosť už začala rekonštruovať aj popradskú autobusovú stanicu. Do konca marca by sa mali presťahovať do tohto objektu z pôvodnej budovy SAD. Do konca jesene by mali byť opravené aj dlhé roky zanedbávané nástupištia a príjazdová plocha s parkoviskom pre autobusy.
 

Vyberte región