Voľby poslancov do ukrajinského parlamentu prebiehajú aj v Prešove

26.03.2006 Prešov

Prešov 26. marca {TASR} – Voľby poslancov jednokomorového parlamentu - Verchovnej rady Ukrajiny prebiehajú dnes aj v zahraničnom volebnom okrsku č. 90 ...
Prešov 26. marca {TASR} – Voľby poslancov jednokomorového parlamentu - Verchovnej rady Ukrajiny prebiehajú dnes aj v zahraničnom volebnom okrsku č. 90 v Prešove.

Volebná okrsková miestnosť v budove Generálneho konzulátu Ukrajiny na Plzenskej ulici je otvorená od 07. do 22. hodiny. Do pol jedenástej prišlo si splniť svoju občiansku povinnosť len asi tri desiatky občanov Ukrajiny žijúcich na Slovensku. Vo voličských zoznamoch sa nachádza vyše 1800 mien občanov Ukrajiny žijúcich na území Prešovského, Košického a Banskobystrického kraja, ktorí sú v stálom kontakte s prešovským konzulátom.
Podpredseda 18-člennej volebnej komisie Anatolij Potapenko povedal, že komisiu tvoria nominanti politických zoskupení, ktoré vo voľbách kandidujú. Ako zahraničná komisia je samostatná, zodpovedá sa len Ústrednej volebnej komisii v Kyjeve. Tej aj po skončení hlasovania odošlú protokol o výsledkoch elektronickou aj diplomatickou poštou. Ako však naznačil, neočakáva vysokú účasť. \"Bol by som rád, keby bola vyššia ako tých 10 percent, keď sa volil prezident Ukrajiny, \" poznamenal pre TASR.
Lekár Mykola Kmeť, ktorý žije v Prešove už vyše desať rokov, po tom, čo odhlasoval, pre TASR povedal, že pomery sa na Ukrajine zmenia, \"keď väčšia dobrá sila vyhráva\". Obáva, sa že keď zlá, môžu byť aj \"války\". Ani v jednom prípade však nechcel byť konkrétny. Za neuralgický bod vidí situáciu okolo Krymu a región východnej Ukrajiny. Nepáči sa mu, že napríklad v tamojšom meste Charkov prijali zákon o druhom štátnom jazyku, popri ukrajinskom sa ním stal aj ruský. Pre tých 30 percent Rusov, čo tam žije, podľa neho to nebolo potrebné.
Nový generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Perebyjnis sa živo zaujímal o priebeh volieb. Funkcie sa po súhlase slovenskej strany ujal 17. marca.
V úlohe oficiálnej pozorovateľky je v Prešove Oksana Matkovská, nominovaná jedným z favoritov volieb blokom Naša Ukrajina. Oksana žije na Ukrajine, no študuje v Košiciach, a naučila sa po slovensky. Pre TASR povedala, že je s priebehom volieb zatiaľ spokojná. Ako spresnila, jej úlohou je kontrolovať správnosť priebehu volieb, aby všetko prebiehalo ako má. Najmä si všíma, aby členovia komisie nenabádali voličov priamo v miestnosti \"voľte toho a toho a aby človek mal právo svojho slova\".
Steny vestibulu budovy konzulátu sú obvešané volebnými programami 45 kandidujúcich koalícií a politických strán. Voliči si ich však len minimálne obzerajú.
 

Vyberte región