Víťazom 12. ročníka súťaže kresleného humoru o pive je Talian

01.04.2006 Prešov

Prešov 1. apríla (TASR) - Taliansky karikaturista Andrea Bersani z Bologne získal Veľkú cenu XII. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru na tému pivo...
Prešov 1. apríla (TASR) - Taliansky karikaturista Andrea Bersani z Bologne získal Veľkú cenu XII. ročníka medzinárodnej súťaže kresleného humoru na tému pivo nazvanú Zlatý súdok. Vyhodnotenie súťaže, odovzdanie cien laureátom a vernisáž najlepších prác sa dnes konala v Šarišskej galérii v Prešove tak, ako každoročne 1. apríla na Deň vtákov.

Do súťaže poslalo 488 prác 158 autorov z 26 štátov. Dominovali karikaturisti zo Slovenska, Česka, Poľska, Číny a Ukrajiny. Porota na čele s viceprezidentom Českej únie karikaturistov Ivanom Hanouskom z Prahy pririekla prvú cenu Rumenovi Dragostinovi z Bulharska, druhú Radkovi Steskovi a tretiu Břetislavovi Kovařikovi, obaja z Česka. Zvláštne ceny a čestné uznania získali štyria Poliaci, dvaja Ukrajinci, Švéd, Číňan, Argentínčan, Srb a päť autorov zo SR, vrátane 13-ročného Martina Vandžuru.
Bersaniho kresba je dôkazom, že okrem nápadu ako stvárniť \"pivnú\" tému je pre úspech na tejto súťaži dôležité kvalitné výtvarné spracovanie. Zakladateľ súťaže a jej doterajší realizovateľ prešovský karikaturista Fedor Vico zdôraznil, že \"úbohá výtvarná podoba nemá nádej na ocenenie\". Bersani nakreslil kocúra s obrovskou pivovou penou okolo hlavy po vyprázdnení pivového pohára a za ním na stene visí obrázok kráľa zvierat - leva s \"podobnou\" hrivou.
Vico pre TASR vyjadril spokojnosť s priebehom súťaže, ktorá ožila pred pár rokmi vďaka tomu, že sa k jej spoluorganizovaniu vrátil Pivovar Šariš, a. s, Veľký Šariš. \"Evidujú ju autori na celom svete jako jednu stálicu, má to stály termín, je to stála téma, \" povedal. Podľa jeho poznatkov na celom svete podobnej súťaže na tému pivo niet.
Z najvyššie ocenených laureátov prišiel do Prešova strieborný učiteľ zo Zlína Steska. Aj on si pochvaľoval fakt, že ide o tradičnú súťaž. Na druhej strane vymýšľať na tému pivo stále nové a nové nápady nie je ľahké. \"Ako vidieť, objavujú sa, vždy sa dá nájsť nový pohľad, \" dodal.
Súčasťou dnešnej vernisáže bol kultúrny program, v ktorom premietli dokumentárny film mladého prešovského režiséra Maroša Škopa Iné svety, v ktorom vystupuje okrem iných ľudí zo šarišského regiónu aj Vico. Pivo pred galériou čapovali za symbolickú korunu vzhľadom na dnešný dátum. Dlho to však netrvalo, pretože sa spustil lejak. Výstava bude inštalovaná v Prešove do 20. mája.
 

Vyberte región