Poslanci Prešovského samosprávneho kraja dali zelenú úveru z EIB

05.04.2006 Prešov

Prešov 4. apríla (TASR) - Zámer čerpať návratné zdroje na krytie rozvojových aktivít Prešovského samosprávneho kraja (PSK) odobrili na dnešnom zasadnutí člen...
Prešov 4. apríla (TASR) - Zámer čerpať návratné zdroje na krytie rozvojových aktivít Prešovského samosprávneho kraja (PSK) odobrili na dnešnom zasadnutí členovia krajského parlamentu.

Poslanci odporučili predsedovi PSK Petrovi Chudíkovi pokračovať v rokovaní so zástupcami Európskej investičnej banky (EIB) a predložiť návrh rámcovej zmluvy na čerpanie zastupiteľstvu. Zároveň schválili zoznam investičných akcií, na realizáciu ktorých sa získané prostriedky použijú. Je to aj jedna z hlavných podmienok EIB.
Rokovania prebiehajú už rok a ich cieľom je prijať úver 1,3 miliardy Sk od EIB a kryť ním kapitálové výdavky PSK v rokoch 2006 až 2008. O mesiac má prísť na PSK z centrály EIB definitívny návrh zmluvy na vyjednávanie a v polovici júna by mala byť úverová zmluva podpísaná.
Ako povedal Chudík na dnešnom rokovaní, v prvom rade sa úverové zdroje použijú na krytie nákladov spojených s obnovou ciest druhej a tretej triedy.
Úver má mať rámcový charakter, to znamená, že PSK sa bude na ňom podieľať rovnakou sumou ako EIB.
Zástupcovia EIB navštívili Úrad PSK v Prešove asi pred mesiacom s cieľom získať informácie o finančnej situácii PSK. EIB rokuje s PSK ako s prvým vyšším územným celkom na Slovensku. Podľa doterajšieho stavu rokovaní by sa mal úver čerpať tri roky, v prvom a v treťom roku po 20 % z celkovej sumy, v druhom 60 %. Jeho splatnosť by mala byť 25 rokov s možným odkladom prvej splátky na 7 rokov.
 

Vyberte región