Neštátne lesy dostali 10 miliónov Sk na ochranu proti lykožrútom

12.04.2006 Poprad

Dolný Kubín/Poprad 12. apríla (TASR) – Príspevok 10 miliónov Sk na ochranu lesa proti lykožrútom, ktoré ich ohrozujú po predvlaňajšej novembrovej veter...
Dolný Kubín/Poprad 12. apríla (TASR) – Príspevok 10 miliónov Sk na ochranu lesa proti lykožrútom, ktoré ich ohrozujú po predvlaňajšej novembrovej veternej kalamite, dostalo 106 vlastníkov neštátnych lesov. Za financie, ktoré pochádzajú z Fondu solidarity Európskej únie, nakúpili lapače a feromónové odparníky. Dnes si ich na stretnutiach v Dolnom Kubíne a v Poprade symbolicky prevzali od ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona.

Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR nakúpilo pre neštátne lesy 8 400 kusov lapačov a 16 700 odparníkov, ktoré už vlastníci lesov rozmiestnili na odborníkmi stanovené miesta na postihnutých územiach.
MP považovalo za nevyhnutné zahrnúť neštátny sektor do opatrení na likvidovanie následkov kalamity. Podkôrny hmyz zapríčiňuje úplný rozpad vodivých pletív a následne uhynutie stromu, povedal Simon. \"Existuje reálne nebezpečenstvo masového premnoženia podkôrnikov v tomto a nasledujúcich rokoch, \" uviedol minister.
Z neasanovaného kmeňa stromu môže vyletieť až 10 000 kusov lykožrútov. V nasledujúcich rokoch ich počet bude rásť geometrickým radom, konštatoval generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra vo Zvolene Július Novotný. Dodal, že terajšie množstvo lapačov a odparníkov, ktoré dostali neštátni vlastníci lesov od ministerstva, pokrýva ich potreby asi na 75 %. Zvyšné zariadenia si budú musieť zakúpiť z vlastných prostriedkov majúcich na obnovu lesa. \"Hospodár by si mal uvedomiť priority v starostlivosti o les. Boj proti podkôrnemu hmyzu má byť prvoradý, v opačnom prípade škodcovia napadnú zdravé stromy, \" podotkol Novotný. Veterná kalamita v roku 2004 výrazne poškodila lesné ekosystémy v regiónoch Horehronia, Kysúc, Oravy, Spiša a Tatier. Kalamita sa vytvorila na 300 000 ha lesa. Celkový objem dreva zlomených alebo vyvrátených stromov predstavoval asi 5,5 milióna kubických metrov (m3). Z toho v štátnych lesoch 4,1 milióna m3 a v neštátnych lesoch 2,4 milióna m3.
Feromónové lapače pracujú na jednoduchom princípe. Identickou vôňou, akú zo seba vyžarujú samičky, lákajú samčekov do pasce.
 

Vyberte región