Švédov dotlačili k zlatu bratia Sedinovci, spomenuli si aj na Liva

20.05.2013 Celý región

Štokholm (TASR) - Švédski hokejisti zlomili kliatbu domácich tímov a prvýkrát od doby Tichonovovej sovietskej mašiny zostal titul svetového šampióna v usporiadateľskej krajine. "Tri korunky" v nedeľňajšom finále MS v štokholmskej Globe Aréne zdolali najväčšie prekvapenie turnaja Švajčiarov 5:1 a po siedmich rokoch tak opäť zasadli na majstrovský trón.
Švédi ako každý rok patrili do širšieho okruhu favoritov na titul, no až príchod bratov Henrika a Daniela Sedinovcov pred posledným zápasom v základnej skupine im dodal tú pravú majstrovskú šťavu. Vancouverské dvojičky, ktorí posilnili národný tím po vyradení Canucks v 1. kole play off NHL, mali leví podiel na vyradení silnej Kanady v štvrťfinále, zosnovali aj semifinálové víťazstvo nad odvekým rivalom z Fínska a severanov ťahali aj v boji o zlato. Center Henrik Sedin strelil vo finálovej bitke dva góly, na ďalší prihral a turnaj tak zakončil s famóznou bilanciou deviatich bodov. Hoci odohral len štyri duely, dostal sa do All Stars tímu MS. "Je to neuveriteľný pocit. Je to úspech, na ktorý mnoho hráčov nemá šancu dosiahnuť, sen každého malého hokejistu," rozplýval sa po finálovom triumfe.
Jeho brat Daniel, ktorý zaznamenal na turnaji vynikajúcich šesť bodov, dohral finále s veľkými bolesťami. Po náraze protihráča vletel cez otvorené dvierka na striedačku. Koniec však bol pre oboch švédskych hrdinov rovnaký - skončili na ľade uprostred chuchvalca radujúcich sa spoluhráčov. "Neuveriteľné. Vyhrať majstrovstvá na domácom ľade - to je niečo fantastické," nadchýnal sa krídelník Daniel Sedin.
 

Vyberte región