Belušské Slatiny by si zaslúžili obnovenie kúpeľnej tradície

10.08.2013 Púchov

Beluša 10. augusta (TASR) – K najväčším prírodným skvostom obce Beluša v Púchovskom okrese patrí rekreačná oblasť Belušské Slatiny. Majitelia množstva podnikových i súkromných chát umiestnených v malebnej doline smerom na horskú obec Mojtín však pamätajú aj na lepšie časy tejto atraktívnej prírodnej lokality.

„Belušské Slatiny majú svoju kúpeľnú tradíciu, je tu viacero minerálnych prameňov. Hľadáme investora na oživenie kúpeľníctva v oblasti, kde sú liečivé pramene výdatnejšie, ako napríklad v Trenčianskych Tepliciach. Kríza má však negatívne dopady aj na takéto činnosti. Máme určité prísľuby investora na rekonštrukciu hotela Slatina, ktorý postavili ešte pri príležitosti medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže v 70-tych rokoch. Ja som presvedčený, že belušské kúpele sa obnovia, Belušské Slatiny by si to vzhľadom na to, čo ponúkajú, rozhodne zaslúžili,“ povedal starosta obce Ján Prekop.

Napomôcť by k tomu podľa neho mohlo aj mimoriadne aktívne združenie cykloturistov, ktorého úsilím je dotiahnuť do lokality okolo 120 kilometrov cykloturistických chodníkov.

Beluša žije aj intenzívnym kultúrnym a spoločenským životom, známy je rockový festival Papuča fest, ktorý nesie názov po označení Belušanov – papučiari. „V dávnejšej minulosti sa tu šili klasické filcové papuče a pochopiteľne sa i nosili. Takže z toho papučiari. My sa za toto označenie nehanbíme,“ hovorí s úsmevom starosta. Z pravidelných podujatí si veľkú obľubu získal Belušský jarmok, nadväzujúci na jarmočné tradície vtedajšieho mestečka pred storočiami, svoje pevné miesto má v obci Belušské kultúrne leto, ktoré každý víkend ponúka obyvateľom obce rôzne hudobné žánre. V obci pôsobí ženský spevácky zbor, aktívny Zbor pre občianske záležitosti, drobnochovatelia, ktorí každoročne robia jednu z najväčších drobnochovateľských výstav v kraji.

Športový život

Hlboko zapustené má v Beluši korene aj športový život. V minulosti sa tu hral prvoligový stolný tenis, momentálne má prím futbal. Farby obce hája v druhej lige ženy Beluše, muži úspešne reprezentujú obec vo štvrtej najvyššej slovenskej súťaži a niekoľko mládežníckych družstiev je zárukou, že futbal bude mať v športovom dianí v obci prím ešte dlhé roky.

Beluša má tri miestne časti, okrem samotnej Beluše aj časti Podhorie a Hloža. Pýchou obce sú podľa starostu dobrovoľné hasičské zbory (DHZ), ktoré sú v obci hneď tri – po jednom v každej časti. „Dobrovoľní hasiči dosahujú výborné výsledky nielen v športových hasičských súťažiach, ale aj v zásahoch pri požiaroch či živelných pohromách, čo kvitujú aj profesionálni hasiči,“ priblížil Prekop s tým, že DHZ v Beluši oslávi tento rok 135. výročie svojho vzniku a patrí medzi najstaršie hasičské zbory na Slovensku.
 
 
 

Vyberte región