Na 30. ročníku Zamagurských folklórnych slávnosti vystúpi 30 súborov

10.06.2006 Stará Ľubovňa

Červený Kláštor 9. júna (TASR) - Tridsiatka súborov, ktoré sa predstavia odo dneška do nedele na Zamagurských folklórnych slávnostiach v Červenom Kláštore, s...
Červený Kláštor 9. júna (TASR) - Tridsiatka súborov, ktoré sa predstavia odo dneška do nedele na Zamagurských folklórnych slávnostiach v Červenom Kláštore, symbolicky rámcuje jubilejný 30. ročník známeho festivalu pod Troma korunami v Pieninách.

Bohatú ponuku programov odštartovala dnes popoludní tradičná živá pozvánka s hudbou a spevom v zamagurských obciach, ale aj na zámku Niedzica na poľskej strane hraníc.
Festival pripomenie súčasníkom neľahký život v síce krásnej, ale drsnej prírode Zamaguria, zvyky predkov, piesne, tance i remeslá. Podtatranské osvetové stredisko v Poprade sa sústredilo pri príprave podujatia na \"čistý\" folklór.
Okrúhle jubileum Zamagurských folklórnych slávností pripomenie prierez programom uplynulých ročníkov. Prekvapením bude v sobotu popoludní Zamagurský maratón, súťaž osobností v pílení a štiepaní dreva, preťahovaní lana, žonglovaní s loptou a goralskom tanci. Maratónu bude predchádzať tradičný splav na pltiach po Dunajci a otvárací program Stretnutie pod Troma korunami.
Riaditeľ festivalu Peter Šuca zhrnul zámer podujatia stručne \"chceme ponúknuť návštevníkom to najlepšie z ľudovej kultúry\". Dodal, že pamätali aj na mladšiu generáciu, pre ktorú bude lákadlom dnešné večerné vystúpenie bratislavskej skupiny Tublatanka.
V nedeľu budú bonbónikom Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu v záverečnom galaprograme Pieniny, Pieniny so začiatkom o 14. hodine.
 

Vyberte región