´Malé Chorvátsko´ v starom lome láka početných návštevníkov

20.08.2013 Sobrance

Beňatina (TASR) -Slnečné počasie a malebné prostredie láka k jazierku v bývalom kameňolome pri obci Beňatina v okrese Sobrance stovky návštevníkov z okolia, ale aj zahraničia. Ľudia označujú miesto za Malé Chorvátsko, keďže scenériou a tyrkysovou priezračnou vodou pripomína Plitvické jazerá.

Ťažbu travertínu v lome pri ukrajinských hraniciach pred rokmi ukončili, spodná voda miesto zaliala a vytvorila jazierko. Oficiálne je tu vyhlásený zákaz kúpania, mnohí však neodolajú a kúpu sa na vlastné riziko. Zaujímavosťou je záhadná prírodná červená škvrna na skale, ktorá pripomína veľrybu.

Pre turistov pri vodnej ploche sezónne funguje len malý bufet. Hoci ide o veľmi príťažlivé miesto, malá dedina na jeho turistické využitie nemá investície. Naopak, náklady má s odpratávaním odpadu po nezodpovedných návštevníkoch. "Keby sme z toho chceli urobiť rekreačné stredisko, treba v prvom rade projekt. Ten stojí nemalé peniaze a na to obec momentálne nemá," uviedol dnes pre TASR beňatinský starosta Štefan Minčák. V budúcnosti podľa neho obec plánuje spoplatnenie parkovania pre autá.

Jazierko, kde sa darí rybám, skúmali pred dvoma rokmi potápači. Hĺbka uprostred dosahuje približne 7-8 metrov.
 
 
 

Vyberte región