Českí turisti potrebovali dnes pomoc vrtuľníka LZZS

09.07.2006 Poprad

Žiarska dolina 9. júla (TASR) - Pomoc posádky vrtuľníka leteckej zdravotnej záchrannej služby ATE (LZZS) z Popradu potrebovala dnes manželská turistická dvoj...
Žiarska dolina 9. júla (TASR) - Pomoc posádky vrtuľníka leteckej zdravotnej záchrannej služby ATE (LZZS) z Popradu potrebovala dnes manželská turistická dvojica z Kosovej Hory v Českej republike, ktorú zastihla nečakaná búrka s ľadovcom v pohorí Západných Tatier.

Pri zostupe z Baníkova sa medzi Prostrednou a Západnou Kopou pošmykla na mokrej tráve, na približne 45° svahu, 48-ročná Alena B. Zastavila sa po 50 metroch. Keďže sa nemohla pohnúť, terén bol veľmi šmykľavý a nebezpečný, zostupoval jej na pomoc manžel. Aj on spadol a po 30 metroch zostal nehybne stáť na klzkom teréne, povedal pre TASR hovorca LZZS ATE Pavol Svetoň.
Turisti požiadali o pomoc Horskú záchrannú službu (HZS), ktorá privolala popradskú leteckú záchrannú službu. Záchranári vyzdvihli turistku pomocou sedačky na palubu. Vystrašenú a podchladenú ju dopravili na stredisko HZS v Žiarskej doline pri Liptovskom Mikuláši. Dobrovoľní a profesionálni záchrancovia horskej služby, ktorí vystúpili na hrebeň, spustili k manželovi turistky lano a vytiahli ho z veľmi nebezpečného terénu a odprevadili do bezpečia. Ani jeden z českých turistov sa pri páde nezranil, dodal Svetoň.
 

Vyberte región