Prešovský samosprávny kraj získal od EIB úver 1,3 miliardy Sk

11.07.2006 Prešov

Prešov 11. júla (TASR) - Rámcový úver vo výške 1,3 miliardy Sk z Európskej investičnej banky (EIB) získal na rozvojové projekty, hlavne dopravnú infraštruktú...
Prešov 11. júla (TASR) - Rámcový úver vo výške 1,3 miliardy Sk z Európskej investičnej banky (EIB) získal na rozvojové projekty, hlavne dopravnú infraštruktúru, Prešovský samosprávny kraj (PSK).

Úverovú zmluvu podpísal dnes v Prešove predseda PSK Peter Chudík a vedúci divízie EIB pre pôžičky v ČR a na Slovensku Jean Vrla. Rovnakou sumou sa na úvere bude podieľať aj regionálna samospráva.
\"EIB ponúkla bezkonkurenčne najvýhodnejšie podmienky - dlhodobú splatnosť na 25 rokov, nízku úrokovú mieru a odklad splátok až o 7 rokov. To sú podmienky, ktoré nám nedokáže dať žiadna iná banka, \" zhodnotil Chudík. Podľa neho to môže byť inšpirácia pre získavanie zdrojov na rozvojové programy aj pre iné VÚC.
Vrla vyjadril spokojnosť s podpísaním zmluvy a s tým, že úver sa môže čerpať rýchlo. \"Je nám jasné, že dopravná infraštruktúra je na Slovensku prioritou a od začiatku sme podporovali projekty v tejto oblasti, pričom nedávno sme podpísali pôžičku s vládou SR na 50 miliónov EUR (v prepočte asi 1,922 miliardy SKK), \" povedal Vrla.
Rámcový úver PSK zatiaľ k ničomu nezaväzuje. Mal by sa čerpať počas 3 rokov v 10 samostatných tranžiach podľa potrieb PSK a pri každej si môže vybrať úrok i menu, v ktorej chce úver čerpať, spresnila vedúca odboru financií Úradu PSK Mária Holíková. Už v tomto roku by sa malo preinvestovať 20 % z celkovej sumy, v budúcom roku 60 % a v roku 2008 zvyšných 20 %.
Celková čiastka úveru predstavuje 1,3 miliardy Sk. V prvej fáze je už pripravený a schválený zásobník 251 investičných projektov v objeme 1 miliardy Sk. Zvyšných 300 miliónov Sk bude predstavovať druhú fázu, ktorá bude dodatočne špecifikovaná a budú ju musieť opäť schváliť obe strany – poslanci krajského parlamentu i vedenie EIB.
Najväčšia časť úverových zdrojov, 880 miliónov Sk, by mala smerovať do ciest II. a III. triedy. Určené budú na opravu a rekonštrukciu ciest, mostov, križovatiek. Nemalé prostriedky však budú investované aj do technologického vybavenia Správy a údržby ciest. PSK však plánuje z týchto prostriedkov prefinancovať aj rekonštrukciu a dokončenie Centra sociálnych služieb v Orkucanoch, rekonštrukcie viacerých stredných škôl, renováciu skanzenu, obnovu hradov, modernizáciu divadla, rekonštrukciu observatória v Roztokách či zlepšenie podmienok pre návštevníkov najstaršieho dreveného kostolíka v Hervartove.
Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková uviedla, že PSK od svojho vzniku v roku 2002 doteraz nečerpal žiadne úvery, takže jeho zadlženie bolo nulové. Úver bude nútiť regionálnu samosprávu, aby hospodárila veľmi efektívne. Celkový objem úveru predstavuje 38,9 % bežných príjmov rozpočtu PSK v jednom kalendárnom roku.
PSK je prvým vyšším územným celkom (VÚC) na Slovensku, ktorý podpísal úverovú zmluvu s EIB. Táto banka poskytuje úvery pre všetky členské krajiny Európskej únie (EÚ) a má záujem podporiť aj samosprávu. Podmienkou EIB je spoluúčasť kraja vo výške 50 %. Podľa Chudíka to znamená, že \"ak hovoríme o sume 1,3 miliardy Sk, súčasne 1,3 miliardy Sk musí poskytnúť aj PSK\". Podľa jeho slov doterajší vývoj rozpočtu po zavedení fiškálnej decentralizácie naznačuje, že samosprávny kraj to finančne zvládne.
Úverovú zmluvu definitívne odsúhlasili poslanci zastupiteľstva PSK na zasadnutí 27. júna. Rokovania s EIB trvali 1,5 roka. Neboli jednoduché, pretože bolo potrebné doriešiť množstvo zásadných i vedľajších vplyvov. Od problematiky použitia luxemburských právnych noriem cez menu čerpania a splácania, špecifikácie úrokových sadzieb a ďalších okruhov. Čerpanie úveru od EIB bude usmerňovať tzv. riadiaca jednotka Projektu regionálnej infraštruktúry Prešov - Slovensko. Tento orgán má 6 členov, na jeho čele stojí podpredseda PSK Milan Baran.
(1 EUR = 38,436 SKK)
 

Vyberte región