V komunálnych voľbách budú Prešovčania voliť v šiestich obvodoch 31 poslancov

24.07.2006 Prešov

Prešov 24. júla (TASR) - V komunálnych voľbách 2. decembra budú obyvatelia Prešova voliť 31 mestských poslancov v šiestich volebných obvodoch. Rovnaký stav p...
Prešov 24. júla (TASR) - V komunálnych voľbách 2. decembra budú obyvatelia Prešova voliť 31 mestských poslancov v šiestich volebných obvodoch. Rovnaký stav platí aj v súčasnosti. Určenie volebných obvodov a počet poslancov schválili na dnešnom XXX. riadnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Prešove.

Poslanci hlasovaním akceptovali návrh, ktorý im predložili po porade vo vedení mesta. Jeho jediným kritikom bol Ján Čižmár, ktorý sa dožadoval jednomandátového volebného obvodu pre mestskú časť Nižná Šebastová, v ktorej on pôsobí už viac volebných období ako poslanec. Nikto ho však nepodporil.
Predkladateľ návrhu, vedúci odboru vnútornej správy Mestského úradu v Prešove Jozef Smetana konštatoval, že podľa platnej legislatívy môže byť v takom meste ako je Prešov počet poslancov od 19 do 31. V jednom volebnom obvode môže byť ich najviac 12. Podľa schváleného návrhu bude deväť poslancov, čo je viac o dve osoby v porovnaní s terajším stavom, vo volebnom obvode číslo 6, ktorý zahŕňa najľudnatejšie sídlisko Sekčov a mestskú časť Šalgovík. Naopak, po jednom poslaneckom mieste ubrali vo volebných obvodoch číslo 3 a 4. Ide o historické jadro mesta a zástavbu rodinnými domami v jeho okolí. V týchto obvodoch zvolia občania po štyroch poslancov.
V meste Prešov po roku 1990 sa v komunálnych voľbách volilo postupne v dvoch volebných obdobiach 60, raz 51 a naposledy 31 poslancov. Všetky volebné obdobia trvali štyri roky, ani raz nevznikla taká situácia, ktorá by si vyžiadala predčasný termín volieb.
 

Vyberte región