Aj v Prešove žiadali zastaviť boje medzi Izraelom a Hizballáhom

07.08.2006 Prešov

Prešov 7. augusta (TASR) - Pri plagáte s nadpisom Zastavte paľbu položenom na chodníku Hlavnej ulice v Prešove a obloženom kahancami sa stretlo dnes večer as...
Prešov 7. augusta (TASR) - Pri plagáte s nadpisom Zastavte paľbu položenom na chodníku Hlavnej ulice v Prešove a obloženom kahancami sa stretlo dnes večer asi 15 aktivistov a sympatizantov Amnesty International (AI). Pietne stretnutie venovali obetiam prebiehajúceho ozbrojeného konfliktu v Izraeli a Libanone.

Vedúci jednej z prešovských skupín AI Ľubomír Matej povedal, že účasť na stretnutí nijako neorganizovali a ani nevyzývali verejnosť. \"Chceme upozorniť na porušovanie medzinárodného humanitárneho práva v konflikte medzi Hizballáhom a Izraelom, \" dodal. Skupinku tvorili stredoškoláci a vysokoškoláci.
Podľa Mateja ak je pravda Izraela v tom, že Hizballáh využíva civilistov ako ľudské štíty, tak je to porušenie medzinárodného humanitného práva. Avšak porušovanie práva jednou stranou nezbavuje druhú stranu záväzku dodržiavať toto právo. V tomto prípade Izrael nemá útočiť na obývané časti Libanonu.
AI považuje požiadavku zastaviť boje za najefektívnejší spôsob ochrany civilného obyvateľstva a vytvorenia podmienok na mierové urovnanie.
Pietne stretnutia venované obetiam porušovania medzinárodného humanitárneho práva v konflikte medzi Hizballáhom a Izraelom organizuje AI po celom svete. Ich posolstvom je okamžité zastavenie bojov z humanitárnych dôvodov, zastavenie akýchkoľvek dodávok zbraní do oblasti a vyjadrenie solidarity obetiam a ich rodinám.
 

Vyberte región