Urovnanie pomerov vo vedení KDH si vyžaduje podľa Šimka ešte čas

08.08.2006 Prešov

Prešov 8. augusta (TASR) - Stav vo vedení Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nie je podľa dnešného vyjadrenia nového podpredsedu KDH Jozefa Šimka ešte uro...
Prešov 8. augusta (TASR) - Stav vo vedení Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) nie je podľa dnešného vyjadrenia nového podpredsedu KDH Jozefa Šimka ešte urovnaný. Ako sa ďalej vyjadril na svojej tlačovej konferencii v Prešove, KDH potrebuje čas, ktorý je najlepší lekár.

\"Horúce hlavy vychladnú, \" predpokladá Šimko a verí, že opäť zavládne vo vedení jednota \"v spoločnej práci\". Terajšie krátke asi trojtýždňové obdobie väčšina predstaviteľov KDH chce využiť na dovolenku.
Šimko je vo vrcholných orgánoch KDH od roku 1993. Na mimoriadnom sneme asi pred mesiacom ho zvolili za podpredsedu pre oblasť vnútornej politiky KDH. Tento post pred ním zastával Daniel Lipšic. V povolebnej situácii patril Šimko ku skupine vo vedení KDH, ktorá chcela prijať ponuku strany Smer-sociálna demokracia na rokovanie o účasti vo vládnej koalícii. Rozpoltenie vedenia KDH v tejto otázke a následné odstúpenie podpredsedov z funkcií nevníma Šimko tragicky. Na rozdiel od kritikov si nemyslí, že KDH bolo mimoriadne uzavretou politickou stranou a že nebol priestor na nové nápady. Skôr je presvedčený o tom, že bývalí podpredsedovia sa mali viac venovať straníckej práci. On sám na tomto poste chce lepšie koordinovať jednotlivé súčasti organizačnej štruktúry KDH. Bude vyžadovať aj spätnú väzbu regiónov tak, aby bola ešte lepšia previazanosť medzi funkcionármi strany a voličskou základňou.
Podľa Šimka je tiež dobré, že celý problém vznikol na začiatku volebného obdobia. Pobyt v opozícii môže KDH prospieť a pomôcť skonsolidovať rady i postoje k viacerým otázkam. \"Až tak veľmi nemusíme upadať vo svojom sebavedomí, veď sme dobre dopadli vo voľbách do krajských samospráv, prv do Európskeho parlamentu, \" pripomenul.
Predseda Krajskej rady KDH v Prešove Pavol Tarcala doplnil, že sa budú usilovať o zmenu stanov KDH, aby predsedovia krajských rád boli priamymi členmi Predsedníctva KDH.
Šimko s trvalým bydliskom v Stropkove je druhé volebné obdobie za sebou poslancom Národnej rady (NR) SR. V súčasnom parlamente je predsedom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a členom Výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie.
 

Vyberte región