Premiér Fico chce, aby predsedovia VÚC boli najbližšie k rozdeľovaniu eurofondov

08.09.2006 Prešov

Prešov 8. septembra (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico chce, aby predsedovia samosprávnych krajov boli čo najbližšie k rozdeľovaniu 400 miliárd Sk, ktoré...
Prešov 8. septembra (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico chce, aby predsedovia samosprávnych krajov boli čo najbližšie k rozdeľovaniu 400 miliárd Sk, ktoré SR dostane z eurofondov v rokoch 2007 až 2013. Vyjadril sa tak pred novinármi na záver dnešného svojho spoločného rokovania s členmi Združenia samosprávnych krajov SK8 v Prešove.

Podľa Ficovej predstavy počet operačných programov Národného strategického referenčného rámca by mal byť čo najnižší. Konkretizoval ich na sedem - osem. Centrálna koordinácia by mala byť v kompetencii podpredsedu vlády, a \"nie na nejakom ministerstve\". Premiér priznal, že stále cítiť \"silný rezortný prístup\" a najradšej by - podľa neho - každý minister mal svoj operačný program. Na túto tému bude Ficov kabinet viackrát rokovať v týždni od 11. septembra, a to aj za účasti predstaviteľov vyšších územných celkov (VÚC). Spomínaný rámec treba predložiť do konca septembra.
Na tomto príklade Fico demonštroval svoj záujem o pravidelnú komunikáciu s predsedami VÚC. V jeho očiach sú \"viac\" ako minister vlády. Na dnešnom stretnutí s nimi, keď z ôsmich absentoval len predseda Banskobystrického kraja, oznámil, že vláda SR začne robiť svoje výjazdové zasadnutia po celom území SR.
Úradujúci predseda SK8, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan, privítal rozhodnutie o výjazdových zasadnutiach. Výsledky z ich rokovaní môžu prispieť k zníženiu regionálnych disparít v SR.
Počas dvojhodinovej debaty dotkli sa ešte otázky rušenia krajských úradov, riešenia problémov v autobusovej doprave a prípravy štátneho rozpočtu.
 

Vyberte región