Gantnerová obhajuje vyhlásenia o medailách, Chmelár nie je sklamaný

22.02.2014 Celý región

Soči 22. februára (TASR) - Vedenie slovenskej výpravy na XXII. zimných olympijských hrách v Soči nehodnotí vystúpenie reprezentantov ako neúspech, i keď sa im nepodarilo splniť medailové očakávania. Predolympijské vyhlásenia o aspoň troch cenných kovoch sa naplnili iba z jednej tretiny vďaka úspešnej obhajobe biatlonistky Anastasie Kuzminovej v šprinte.

Vedenie slovenskej výpravy pritom ešte v septembri, keď sa tvorili požiadavky na jednotlivé zväzy, hovorilo až o piatich cenných kovoch. Odvtedy však z nominácie vypadla horúca kandidátka na najvyššie priečky, elitná slalomárka Veronika Velez-Zuzulová. "V každom prípade sme počítali, že budeme mať tri medaily z biatlonu a jedna bola otázna. Nebol to môj výmysel. Vychádzali sme z návrhov a podkladov jednotlivých športových zväzov," uviedla vedúca výpravy v Soči Janka Gantnerová. "Nasťa Kuzminová mala veľmi dobre rozbehnutú aj pozíciu v stíhacích pretekoch, no nakoniec jej to nevyšlo a veľké očakávania sme mali aj od miešanej štafety," vyhlásila počas sobotňajšej záverečnej tlačovej konferencie Slovenského olympijského výboru v Soči. Tá sa odohrala dva dni pred oficiálnym ukončením hier, keď na športoviskách ešte bojovali viacerí slovenskí reprezentanti.

Sen o medaile pre Procházkovú
 
Vedenie SOV tajne dúfalo, že o medailové umiestnenie by mohla zabojovať aj bežkyňa na lyžiach Alena Procházková v jej najsilnejšej disciplíne šprinte. Dvadsaťdeväťročná pretekárka však v Soči prepadla, keď nedokázala postúpiť z kvalifikácie a obsadila až 39. priečku. "Nikdy sme o nej nehovorili ako o favoritke, aby sme ju nezlikvidovali tak, ako vo Vancouveri. No bohužiaľ jej to nevyšlo a nemohla bojovať o popredné umiestnenia. Viac som čakala aj od mojej dcéry, pretože aj pre ňu to malo byť nejaké vyvrcholenie športovej kariéry. V podstate každý vedel podať trošku viac. Čo sa týka celkových výsledkov, nemôžeme ich považovať za úspech. Aj my v Slovenskej lyžiarskej asociácii budeme robiť hĺbkovú analýzu a budeme ich hodnotiť reálne. Športovci odovzdali to, čo v danom momente vedeli odovzdať. No určite majú na viac," pokračovala Gantnerová.

Hokejisti sklamali, potešil Žampa

Nepotešil ani výkon hokejistov, ktorí po prehre s Českom v kvalifikácii o štvrťfinále obsadili na turnaji predposledné 11. miesto. Naopak, potešili ju výkony viacerých mladších reprezentantov. Najmä 5. miesto zjazdára Adama Žampu a ďalších desať umiestnení slovenských športovcov v prvej tretine štartového poľa. O dve sa postarali Kuzminová, Žampa a zjazdárka Petra Vlhová, po jednom pridali biatlonisti Matej Kazár, Pavol Hurajt a miešaná štafeta, bežec Martin Bajčičák a aj Andreas Žampa. "Za úspech hodnotím to, že sme mali toľko individuálnych športovcov, čo je určitý predpoklad športového rastu. Veľmi sa teším, že to vyšlo Adamovi Žampovi, ktorý veľmi rozumne zvládol superkombináciu."

Za susedmi výrazne pozadzu

Gantnerová si uvedomuje, že Slovensko výrazne zaostáva za svojimi susedmi a porovnateľnými krajinami Českom, Poľskom, či Slovinskom: "Máme im čo závidieť. Napríklad Slovinci majú 148 registrovaných hokejistov a štyri štadióny, z toho majú iba dva funkčné. No treba si uvedomiť, že na Slovinsku sú všetky športy pod jednou strechou. V minulosti sme sa o ňu pokúšali aj my, ale neúspešne. Sme veľmi roztrieštení, takže je dôležité, aby sa prijal zákon o športe a samozrejme musíme mať v štáte aj ekonomickú situáciu na to, aby sa vytvorili podmienky a dalo sa športovať, aby sme šport vrátili do škôl."

Vedúca výpravy reagovala aj na vyhlásenia zo Slovenska o rodinkárstve na olympiáde: "Na ZOH nie je ani jeden člen, ktorý by tu nemal byť. Všetci športovci splnili kritériá, všetci ich tréneri a realizačné tímy dlhodobo pôsobia v športe. Na Slovensku nie sú kluby a tak sa o prípravu športovcov musia starať rodiny."

J. Gantnerová o sklamaniach na olympiáde
 
Prezident SOV František Chmelár zhodnotil hry v Soči: "Boli sme a sme realisti. Vedeli sme, akú výpravu máme. Nie som sklamaný, skôr naopak. Máme niekoľko dobrých výsledkov, za výnimočný považujem najmä zlato Anastasie Kuzminovej. Všetky ostatné hodnotenia ponechám na vedúcich jednotlivých zväzov."

F. Chmelár: Boli sme a sme realisti. Vedeli sme, akú výpravu máme

"Zimné olympijské hry v Soči sú naozaj vynikajúco zorganizované, podmienky pre športovcov sú výborné. Nie je to len môj názor, ale aj ďalších členov našej výpravy a mnohých zahraničných účastníkov. Treba poďakovať organizátorom za všetko, čo urobili v príprave na hry. Myslím si, že Soči 2014 sa zapíše do histórie, ako jedny z najlepšie zorganizovaných zimných hier v histórii. Mali sme aj niekoľko významných stretnutí. Prvýkrát v histórii hier pozvala hlava štátu, prezident Putin na večeru všetkých prezidentov olympijských výborov krajín, ktoré sa v Soči zúčastnili," dodal Chmelár.
 

Vyberte región