Úspešná slovenská paralympijská výprava sa vrátila zo Soči do vlasti

18.03.2014 Bratislava

Bratislava 17. marca (TASR) - V pondelok popoludní sa leteckým špeciálom zo Soči do Viedne a následne autobusom do Bratislavy vrátilo z XI. paralympijských hier v Soči Slovenské paralympijské družstvo (SPD). Reprezentanti spod Tatier získali spolu 7 medailí, z toho 3 zlaté, dve strieborné a 2 bronzové. Slovensko skončilo v hodnotení krajín na 6. priečke. Vo Vancouvri 2010 skončila SR na 4. mieste so ziskom 11 medailí (6-2-3).

V kongresovej hale Slovenského plynárenského priemyslu sa zúčastnili na slávnostnom privítaní aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVŠ) Dušan Čaplovič a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Spolu s predsedom Slovenského paralympijského výboru Jánom Riapošom obdržali členovia SPD pamätné listy. Všetci medailisti si prevzali od jedného z reklamných partnerov Kúpele Piešťany poukazy na 7-dňový liečebný pobyt. Medailisti a aj tí športovci, ktorí sa umiestili na 3.-6. mieste, dostanú vopred vypísané finančné odmeny z prostriedkov MŠVVŠ (za 1. miesto 22 500 eur, 2. miesto 17 500 eur, 3. miesto 1250 eur atď.).

"Boli to jedny z najťažších hier v histórii," uviedol vo svojom príhovore Ján Riapoš a dodal: "Geopolitická situácia neurobila z hier jednoduchú záležitosť. Som preto nesmierne rád, že sa výprava vrátila zdravá a živá, odpadol mi zo srdca veľký kameň." Riapoš využil prítomnosť ministra Richtera, aby ho požiadal o vyriešenie jedného zásadného problému: "Je potrebné, aby sa špičkoví paralympionici stali profesionálmi. K tomu potrebujú zamestnanie. Pokúsme sa aspoň pre nich vytvoriť podmienky, aby boli úspešní aj na nasledujúcich paralympiádach, a v prípade úspešnej kandidatúry aj na paralympiáde 2022 v Poľsku a na Slovensku." Ján Richter na túto výzvu povedal: "Jednou z ciest, ako pomôcť je, že som podpísal projekt Národného paralympijského centra v Piešťanoch, kde môžu nájsť viacerí znevýhodnení športovci životné uplatnenie z hľadiska zamestnania."

Nasledujúce XII. zimné paralympijské hry sa uskutočnia v marci 2018 v juhokórejskom Pjongčangu.
 

Vyberte región