Krakov predstavil koncept ZOH 2022 so zjazdovým lyžovaním v Jasnej

26.03.2014 Celý región

Krakov 25. marca (TASR) - Prípravný výbor kandidatúry poľského Krakova na usporiadanie zimných olympijských hier v roku 2022 počíta s dvoma teritoriálnymi zónami. Prvá by mala byť v samotnom meste a jeho okolí a druhá v Tatrách, v ktorej sa počíta aj s usporiadaním súťaží v zjazdovom lyžovaní na slovenskom území – v Jasnej pod Chopkom. Poľskí a slovenskí predstavitelia to oznámili v pondelok na oficiálnom predstavení konceptu hier. Stalo sa tak jedenásť dní po podaní oficiálnej prihlášky mesta na Medzinárodný olympijský výbor (MOV) vo švajčiarskom Lausanne.

Ako informuje oficiálna stránka Slovenského olympijského výboru (SOV), predsedníčka prípravného výboru Krakova, trojnásobná olympionička v snoubordingu a poslankyňa poľského Sejmu Jagna Marczulajtisová-Walczaková, na úvod prezentácie zdôraznila, že snahy Krakova o získanie práva usporiadať ZOH 2022 sa od začiatku stretávali so silnou podporou poľského premiéra, celej vlády, Sejmu i zainteresovaných samospráv v Krakove a jeho okolí. Primátor Krakova Jacek Majchrowski povedal, že usporiadanie olympiády by celému regiónu prinieslo obrovský civilizačný skok a Krakovu i celej oblasti Tatier veľkú propagáciu.

Počas prezentácie v hlavnom meste Malopoľského vojvodstva predniesol svoj prejav aj prezident SOV František Chmelár. V pondelok sa zároveň v Žiline uskutočnilo zasadnutie prípravného výboru SR pre kandidatúru Krakova.

Zimná olympiáda v Krakove by mala byť dve zóny

Podľa konceptu by mala mať zimná olympiáda v Krakove dve zóny. V samotnom meste by sa uskutočnili turnaje v ľadovom hokeji mužov i žien (na štadióne Cracovie, resp. v aréne Wisla – náklady na ich rekonštrukciu sú vyčíslené na 64,82, resp. 53,56 milióna amerických dolárov), v rýchlokorčuľovaní (ľadová hala AWF – náklady 50,08 milióna USD), v krasokorčuľovaní, v šortreku (oba Krakov Arena) a v curlingu (Kolna Arena – 13,66 milióna USD). Sánkovanie, boby a skeleton by sa mali uskutočniť v priľahlých Mysleniciach, kde má vyrásť nový tobogan, ktorý má najvyššie plánované náklady spomedzi všetkých športových stavieb vo výške 102,73 miliónov dolárov.

Otvárací a záverečný ceremoniál by mal hostiť futbalový štadión Wisly, v Krakove má byť aj hlavná olympijská dedina pre 3500 ľudí (53,39 milióna dolárov) a na výstavisku EXPO aj hlavné mediálne centrum (12,30 milióna dolárov).

Druhá teritoriálna zóna zahŕňa dejiská v Jasnej


Portál SOV ďalej uvádza, že druhá teritoriálna zóna, ktorú predstavujú Tatry, zahŕňa aj slovenské dejiská v Jasnej. Preteky v behu na lyžiach by sa mali uskutočniť v Zakopanom (náklady na úpravu 27,66 milióna USD), skoky na lyžiach v komplexe Krokwa (21,64 milióna USD), biatlon na Kościelisku (16,59 milióna dolárov), snoubording i akrobatické lyžovanie v lyžiarskom centre Hawrań v Jurgowe (12,07 milióna USD) a celé zjazdové lyžovanie v Demänovskej doline-Jasnej (náklady na terénne úpravy sú vyčíslené na 12,81 milióna USD). V druhej zóne by mali vyrásť dve olympijské dediny - väčšia pre 2500 ľudí sedem kilometrov od Zakopaného (76,54 milióna USD) a menšia pre zjazdárov v priestoroch vojenskej akadémie v Demänovskej doline (náklady na rekonštrukciu 17,20 milióna USD).

Okrem priamych nákladov na športoviská a priestory pre športovcov by mali ísť ďalšie veľké investície do dopravnej a ubytovacej infraštruktúry. Ako ďalej informuje SOV, na poľskom území majú prebudovať viacero ciest, modernizovať niektoré železničné trate a vybudovať nové električkové. Úpravu si žiada aj cesta v Demänovskej doline.

Okrem Krakova podali prihlášku na organizovanie ZOH 2022 aj ďalší štyria uchádzači - kazašské Almaty, čínsky Peking, ukrajinský Ľvov a nórske Oslo. Z nich Oslo hostilo ZOH 1952 (v Nórsku boli aj ZOH 1994 v Lillehammeri) a Peking OH 2008.

Exekutíva MOV vyberie už 9. júla finálnu trojicu, ktorá získa štatút oficiálnych kandidátov na usporiadanie zimných hier v roku 2022. O víťazovi sa rozhodne na zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure.
 

Vyberte región