Podľa predsedu Prešovského samosprávneho kraja k redukcii spojov SAD nedôjde

24.10.2006 Prešov

Prešov 24. októbra (TASR) - Redukcia spojov pre nedostatočné finančné vykrytie strát zo zliav vo verejnom záujme pre podniky SAD na území Prešovského samospr...
Prešov 24. októbra (TASR) - Redukcia spojov pre nedostatočné finančné vykrytie strát zo zliav vo verejnom záujme pre podniky SAD na území Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa od 15. novembra neuskutoční. Uviedol to dnes pred novinármi predseda PSK Peter Chudík.

Nátlak 4 zainteresovaných subjektov - podnikov SAD Humenné, Prešov a Poprad a Bus Karpaty Stará Ľubovňa vníma ako už tradičný. Podľa neho sa tento problém vlečie dlhé roky a na spoločnom rokovaní v pondelok 23. októbra nedospeli k zásadnejšiemu záveru. Najväčšiu redukciu spojov, a to až o 50 %, avizovala SAD Humenné.
Zástupcovia všetkých 4 prepravcov Chudíka informovali, že za 9 mesiacov tohto roka vznikla strata v ich hospodárení vo výške viac ako 52,1 milióna Sk. Predseda PSK naznačil, že podnikom mohlo pomôcť zvýšenie finančnej dotácie na rok 2006 o 15 miliónov Sk, keby ju pri nedávnej úprave rozpočtu schválili poslanci krajského parlamentu. Avšak, nestalo sa tak. Doteraz nedošlo ani k realizácii prísľubu premiéra SR Roberta Fica. Na stretnutí s predsedami vyšších územných celkov (VÚC) v Prešove začiatkom septembra totiž oznámil, že do konca tohto roka dostanú všetky VÚC na tento účel 300 miliónov Sk. \"Chcem sa na to pána premiéra na stretnutí 9. novembra v Žiline opýtať, \" dodal Chudík.
Verejní dopravcovia dostali v tohoročnom rozpočte PSK 195 miliónov Sk na krytie strát vo verejnom záujme. Keďže požadujú ďalších 56 miliónov Sk, nariadil Chudík kontrolu v každom z nich. \"Nežiadajú malú sumu, preto chceme vedieť, v akom stave sú, \" poznamenal predseda PSK. Pracovníci Útvaru hlavného kontrolóra PSK začali s kontrolou 23. októbra a potrvá asi tri týždne.
Zo schválenej sumy dostáva v tomto roku na vykrytie strát zo zliav vo verejnom záujme SAD Humenné 72 miliónov Sk, SAD Prešov 68 miliónov Sk, SAD Poprad bezmála 42 miliónov Sk a Bus Karpaty vyše 13 miliónov Sk.
Problém financovania strát prepravcov, ktoré im vznikajú v dôsledku poskytovania zliav cestujúcim, je podľa Chudíka otvorený aj preto, lebo nie sú jasné kompetencie. VÚC nesúhlasí s tým, aby ich zo svojho rozpočtu vyplácal, pretože to je kompetencia štátu. Ak sa to vyrieši v tomto duchu, tak predseda PSK nevidí v ďalšom období ťažkosti.
 

Vyberte región