Projekt Kultúrny dialóg 2006 pokračoval stretnutím prešovskej a poľskej ZUŠ

30.10.2006 Prešov

Prešov 30. októbra (TASR) - Koncertom orchestrov žiakov hudobných škôl z Prešova a z poľského Noweho Saczu a výmenou skúseností ich učiteľov pokračoval v ned...
Prešov 30. októbra (TASR) - Koncertom orchestrov žiakov hudobných škôl z Prešova a z poľského Noweho Saczu a výmenou skúseností ich učiteľov pokračoval v nedeľu a dnes projekt Kultúrny dialóg 2006.

Do Prešova prišlo 36 členov školského symfonického orchestra a predstavilo sa na tradičnom koncerte žiakov Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Mikuláša Moyzesa v Prešove. Ako povedal pre TASR dirigent telesa Stanislaw Welanyk, za posledných desať rokov to bola prvá prezentácia mimo územia Poľska.
Skupina 11 učiteľov Hudobnej školy v Nowom Saczi na čele s jej riaditeľom Witoldom Buszekom diskutovala dnes s pedagógmi ZUŠ napríklad o účasti prešovských žiakov na už vyše 10 rokov trvajúcich medzinárodných prázdninových kurzoch v Nowom Saczi.
Prešovská ZUŠ má partnerské kontakty s podobnými zariadeniami ešte v poľskom Krosne, maďarskej Nyiregyháze, ukrajinskom Užhorode, v českom Vítkove a v nemeckom Remscheide. Riaditeľ ZUŠ Ján Saloka dodal, že chystajú na budúci rok, keď uplynie 150 rokov od založenia školy, celý rad spoločných akcií. Snažia sa na ne získať podporu z Vyšehradského fondu alebo z eurofondov.
Projekt Kultúrny dialóg 2006 pripravil v rámci iniciatívy Interreg III/A PR - SR 2004 - 2006 prešovský Park kultúry a oddychu (PKO). Hodnota 12 mesiacov trvajúceho projektu je 750 tisíc korún, PKO má päťpercentný podiel na spolufinancovaní.
Do decembra je naplánovaných napríklad 13 vystúpení poľských súborov, účasť 10 ľudových remeselníkov na podujatiach v Prešove, tri dni tradičnej poľskej kuchyne. V októbri sa v Prešove konala výstava umeleckej fotografie Lemkowyna Piotra Droździka a o otvárací koncert Prešovskej hudobnej jesene sa postaral Sadecký symfonický orchester. Niektoré akcie v letných mesiacoch boli tiež v Bardejovských kúpeľoch v Hervartove.
 

Vyberte región