V Prešove posvätili pomník obetiam hladomoru na Ukrajine

04.11.2006 Prešov

Prešov 4. novembra (TASR) - Miliónom obetí hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932 a 1933 je venovaný pomník v areáli pravoslávneho katedrálneho chrámu sv. kniež...
Prešov 4. novembra (TASR) - Miliónom obetí hladomoru na Ukrajine v rokoch 1932 a 1933 je venovaný pomník v areáli pravoslávneho katedrálneho chrámu sv. kniežaťa Alexandra Nevského v Prešove. Dnes ho posvätil arcibiskup prešovský a Slovenska Ján.

Na slávnosti sa zúčastnila mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Ukrajiny v SR Inna Ohnivec a predstavitelia orgánov verejnej správy v Prešovskom kraji a v meste Prešov. Na archijerejskej sv. liturgii sa zhromaždilo niekoľko desiatok pravoslávnych veriacich.
Pomník má podobu kríža na podstavci s nadpisom Obetiam hladomoru na Ukrajine v roku 1932 a 1933 (Žertvam holodomoru na Ukrajini v 1932 - 1933 rr. ). Autorom pamätníka je Prešovčan Igor Pešta. \"Ide o typ ikony Umučenie Krista na klasickom pravoslávnom kríži v byzantskom štýle, \" povedal pre TASR. Príležitosť urobiť ju vníma ako veľkú česť \"robiť niečo také, čo ma prežije\". K zhotoveniu diela pristupoval predovšetkým zodpovedne, keďže ľudia u nás \"ani nechyrujú o tom, čo sa dialo na Ukrajine, aké to boli ťažké udalosti\".
Mladý prešovský ikonopisec považuje toto dielo za prvé tohto druhu vo svojej tvorbe. Písaniu ikon, obrazov svätých, a celej ich zostave na ikonostase sa už venuje viac rokov, takže z teologického i umeleckého hľadiska má jasnú predstavu o tejto práci.
 

Vyberte región