Medzinárodný festival Jazz Prešov sa koná po pätnástykrát

08.11.2006 Prešov

Prešov 8. novembra (TASR) - Vystúpením slovensko-moldavskej hudobnej formácie Bashavel začal sa dnes v Prešove 15. ročník medzinárodného festivalu Jazz Prešo...
Prešov 8. novembra (TASR) - Vystúpením slovensko-moldavskej hudobnej formácie Bashavel začal sa dnes v Prešove 15. ročník medzinárodného festivalu Jazz Prešov. Počas dvoch večerov sa predstaví poslucháčom v pestrej palete džezových štýlov dovedna osem zoskupení hudobníkov ešte z Poľska, USA, Česka a Maďarska.

Medzi účinkujúcimi nechýba Prešovčan a slovenský džezmen č. 1 Peter Lipa. Po päťročnej prestávke vystúpi na festivale vo štvrtok 9. novembra s novou zostavou hudobníkov Visegrad Blues Band.
Práve Lipa bol pri kolíske tohto podujatia, ktoré sa z čisto amatérskeho fóra premenilo na najvýznamnejšie džezové podujatie na východnom Slovensku. Lipa v rozhovore pre TASR pripomenul: \"V roku 1991 išlo v prvom rade o študentskú avantúru, že urobíme si festival, aj my chceme mať. \" Skupina okolo hudobníka a pedagóga Petra Adamkoviča napokon vydržala celé to obdobie. Podľa Lipu sa prešovským organizátorom darí a festival rastie.
Za organizátorov Jána Pitková z umeleckej agentúry J. P. Art povedala, že program minijubilejného ročníka rozšírili a pridali také bonusy, ako boli dva interpretačné kurzy pre verejnosť pod Lipovým vedením, či výstava fotografií a plagátov z 15-ročnej histórie festivalu, ktorú otvorili v galérii Átrium v predvečer festivalu, v utorok.
V prvý festivalový večer okrem kapely Bashavel zahral Adam Pieroňczyk Trio, Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band a Jazzevčík zo Vsetína. Druhý festivalový koncert otvorí prešovské AMC Trio & Adrián Harvan String Quartet, po ňom príde na rad Lipova zostava. Vystúpi tiež Rudy Linka Trio, ktoré vedie pražský emigrant žijúci v USA. Záver bude patriť prešovským veteránom Bercovi Herstekovi a Prešovskému dixielandu.
Festival Jazz Prešov 2006 podporilo Ministerstvo kultúry SR, Višehradský fond, Poľský inštitút a iní.
 

Vyberte región