Sýkora: Samospráva je pripravená zvládnuť komunálne voľby čo najlepšie

19.11.2006 Celý región

Štrba 19. novembra (TASR) - Mestá a obce sú pripravené na decembrové komunálne voľby, chcú ich zvládnuť čo najlepšie. \"Samosprávy neavizovali žiadne problémy...
Štrba 19. novembra (TASR) - Mestá a obce sú pripravené na decembrové komunálne voľby, chcú ich zvládnuť čo najlepšie. \"Samosprávy neavizovali žiadne problémy. Myslím, že tieto úlohy sme si už zvykli splniť, \" uviedol v rozhovore pre TASR predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora.

Poukázal na to, že na rozdiel od parlamentných volieb, či volieb do vyšších územných celkov, pri komunálnych voliči nedostávajú zoznamy kandidátov. \"Bolo by vhodné, aby štát zafinancoval vypracovanie týchto zoznamov a dal úlohu mestám a obciam alebo volebným komisiám, aby zoznamy rozniesli do domov, teda aby občania vedeli, kto kandiduje a mohli si vytvoriť názor skôr, ako vojdú do volebných miestností, \" konštatoval Sýkora.
Zväčšiť treba podľa neho aj typ písma na kandidátkach, alebo povinne vybaviť volebné miestnosti okuliarmi či inými technickými pomôckami, aby najmä starší voliči vedeli vôbec prečítať mená kandidátov. S touto pripomienkou prišla samospráva už dávnejšie.
Na základe skúseností z predchádzajúcich komunálnych volieb Sýkora pripomenul, že nezriedka sú členmi miestnych alebo okrskových komisií rodinní príslušníci kandidátov. Nepovažuje to za správne. Takýto postup vzbudzuje nedôveru a mal by byť legislatívne ošetrený.
Na otázku, ako je to v prípadoch, keď o post starostu neprejavil nikto záujem, predseda ZMOS odpovedal, že \"zákon to v súčasnosti rieši tak, že kde nezvolia nového starostu či poslancov, fungujú doterajší až do doplňovacích volieb\". Vhodnejším riešením ako \"starostovanie nasilu\" je podľa neho pričleniť samosprávu, o ktorú nie je záujem, k inej obci.
 

Vyberte región