Takmer 150 vysokoškolákov bolo za rokvo firmách na krátkodobých exkurziách.Od apríla sa otvorili brány firiem už pre vyše 70 študentov vysokých škôl. Tí cez dlhodobé stáže prepájajú svoje teoretické poznatky s praktickými skúsenosťami. Aj toto sú čiastkové výsledky prvého roka realizácie Národného projektu vysoké školy ako motory rozvoja vedomostnej spoločnosti.
V prvom polroku roku 2014 sa realizujú dlhodobé stáže v podmienkach podnikovej praxe pre takmer 100 študentov všetkých troch stupňov vysokoškolského štúdia. Záujem študentovaj podnikov zďaleka prevyšuje možnosti projektu. Podniky denne posielajú ponuky pre študentov a študenti vypĺňajú svoje prihlášky na praxe pre ďalšie fázy projektu do jesene 2015.
Najviac študentov v praxi je v súčasnosti z Technickej univerzity v Košiciach, Materiálovo-technologickej fakulty STU v Trnave a Žilinskej univerzity v Žiline v podnikoch - akonapríklad INA Kysuce, CEIT v Žiline aj v Košiciach, Martinrea Slovakia Fluid Systems, či T-Systems.
Zrealizované boli aj prvé exkurzie pre študentov Technickej univerzity v Košiciach v spoločnostiach Volkswagen Slovakia v Bratislave, Matador Automotive voVrábloch a ContinentalAutomotiveSystems Slovakia vo Zvolene. Študenti Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach si prezreli podnikPovažský cukor v Trenčianskej Teplej, Ecco Slovakia v Martine a Chemosvit Svit. A študenti Žilinskej univerzity navštívili ZSSK Cargo - pracoviská Sekcie Východoslovenských prekladísk Čierna nad Tisou a Maťovce.
Národný projekt sa dostáva do polovice svojej realizácie, v rámci ktorej nastupuje ďalšia etapa, lákavá a atraktívna predovšetkým pre najaktívnejších študentov. „Až dvadsať najlepších študentov II. alebo III. stupňa vysokoškolského štúdia, ktorí absolvujú úspešne prax na Slovensku s podporou národného projektu v trvaní minimálne 96 hodín, môže mať hradený pobyt na vybraných zahraničných pracoviskách korešpondujúcich s oblasťou ich štúdia,“ uviedla hlavná odborná garantka projektu HelgaJančovičová. Podľa jej slovbol pri výbere študentov bude kladený dôraz na pozitívne hodnotenie lektorov v podniku, kde boli študenti na praxi, ale aj pedagógov z vysokej školy.
Študenti môžu na pracovisku v zahraničí vyskúšať najmodernejšie technológie z danej oblasti a tiež zažiť spôsoby práce a metódy využívané za hranicami Slovenska. Predpokladáme, že počas troch mesiacov súvislého pobytu na špičkovom zahraničnom pracovisku získa nepochybne každý študent množstvo skúseností, ktorými sa zvýši jeho cena na trhu práce a neskôr sa lepšie uplatní vo svojom zamestnaní.
Cieľom národného projektu je posilnenie systémového prepojenia vysokých škôl s podnikovou sférou tak, aby absolventi vysokých škôl mohli nadobudnuté kompetencie využiť v podnikovej praxi, s pozitívnymi dopadmi na hospodársky rast a konkurencieschopnosť podnikov. Projekt si kladie za cieľ podporiť aj inovácie v oblasti skvalitnenia existujúcich študijných programov vysokých škôl. Súčasťou projektu je tiež cielené vytváranie pevného vzťahu medzi študentmi a zamestnávateľmi počas vysokoškolského štúdia. Aktivity projektu sa realizujú v Trnavskom, Trenčianskom, Nitrianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.
Michal Kaliňák
hovorca ministra
0