Samospráva mesta Prešov úspešne zvládla transformáciu verejnej správy

27.11.2006 Prešov

Prešov 27. novembra (TASR) - Samospráva mesta Prešov úspešne prešla štvrtým volebným obdobím 2002 - 2006, ktoré poznamenala zložitá transformácia verejnej sp...
Prešov 27. novembra (TASR) - Samospráva mesta Prešov úspešne prešla štvrtým volebným obdobím 2002 - 2006, ktoré poznamenala zložitá transformácia verejnej správy. Konštatoval to dnes na záverečnom slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Prešove tunajší primátor Milan Benč.

Za plus hodnoteného obdobia označil rastúcu politickú kultúru v mestskom parlamente ústiacu do schopnosti dohodnúť sa. Mesto malo každoročne vyrovnaný rozpočet, za rok 2006 je v objeme viac ako 1,34 miliardy Sk. Opakovaný príjem úverov v sume asi po 40 miliónov Sk sa použil len na krytie nákladov na realizáciu rozvojových programov alebo na investičnú výstavbu. Cez projekty mesto získalo z eurofondov asi 200 miliónov Sk.
V 31-člennom parlamente pracovali tri poslanecké kluby. Predseda najpočetnejšieho a najvplyvnejšieho klubu poslancov KDH Ján Balún pripomenul zložité začiatky kreovania orgánov po voľbách pred štyrmi rokmi s hľadaním politického konsenzu. \"KDH sa rozhodlo spolupracovať s primátorom, i keď nebol z našich radov, \" podčiarkol. Benča zvolili občania ako člena dnes už neexistujúcej SDĽ s podporou ďalších piatich strán z ľavej časti politického spektra a bol spriaznený s klubom poslancov za pôvodnú volebnú koalíciu SDĽ - HZDS. Po svojom minuloročnom vylúčení zo strany Smer - SD pôsobil Benč zvyšné obdobie vo funkcii ako nezávislý.
Predseda poslaneckého klubu Smer - SD, ĽS - HZDS Milan Berdis podotkol, že mestská samospráva je na jednej strane v dobrej finančnej kondícii, na druhej nie vždy sa jej podarilo úspešne popasovať sa s protichodnosťou požiadaviek občanov.
Jediným opozičným zoskupením v prešovskom parlamente bol poslanecký klub SDKÚ - DS, ktorý začínal ako spolok poslancov za štyri strany SDKÚ, ANO, DS a Smer. Jeho predseda Štefan Vaško zvýraznil, že práve prostredníctvom tohto klubu prišlo do MsZ najviac nových tvárí.
V závere rokovania dostal každý poslanec ďakovný list za účinkovanie v mestskom parlamente.
V Prešove žije v súčasnosti asi 93 tisíc obyvateľov, jeho kataster má rozlohu 1800 hektárov, na jeho území je 170 kilometrov miestnych komunikácií a 170 hektárov verejnej zelene.
 

Vyberte región