Doprava je pre všetkých kandidátov na primátora Prešova primárny problém

28.11.2006 Prešov

Prešov 28. novembra (TASR) - Riešenie problémov v doprave na území mesta Prešov je prioritou pre všetkých deviatich kandidátov na primátora tretieho najväčši...
Prešov 28. novembra (TASR) - Riešenie problémov v doprave na území mesta Prešov je prioritou pre všetkých deviatich kandidátov na primátora tretieho najväčšieho mesta v SR. Zhodujú sa aj na spôsobe riešenia a to budovaním diaľničných obchvatov či kruhových objazdov na najfrekventovanejších križovatkách. Ani jeden z kandidátov nezverejnil náklady na volebnú kampaň.

Súčasný primátor mesta, nezávislý kandidát a jeden z favoritov, Milan Benč považuje za jednu z príčin dopravných problémov neujasnené vlastnícke vzťahy k pozemkom. Benč, ktorého na poslednú chvíľu podporilo HZD, pripomína, že za jeho pôsobenia mesto na konci roku 2005 v porovnaní s rokom 2001 znížilo zadlženie o 60 miliónov korún. Benčovým volebným sloganom je Silní pre slabých, mesto pre všetkých. Za svoje prednosti považuje aj to, že vystupuje transparentne a jeho pôsobenie nesprevádzajú žiadne škandály.
Ďalší nezávislý kandidát 59-ročný Ivan Benko, posledný predseda Mestského národného výboru v Prešove v roku 1990, nerobil žiadnu volebnú kampaň. Nemieni sa ale ani vzdať kandidatúry v prospech iného kandidáta ako pred štyrmi rokmi, keď sa vzdal v prospech Benča.
Najmladší kandidát nezávislý 35-ročný Richard Drutarovský viedol kampaň pod heslom Zdravý rozum a triezvy pohľad na veci a založil občiansku iniciatívu Prešov nahlas. Na doterajšom chode samosprávy mu najviac prekáža vysoký stupeň korupcie, i keď jej prejavy nijako nešpecifikoval a nikoho neobvinil.
Najmohutnejšiu volebnú kampaň s najväčším počtom konkrétnych sľubov pod názvom Úcta seniorom, šanca mladým, priestor schopným viedol nezávislý kandidát 49-ročný Pavel Hagyari. Trvalý pobyt vo svojom rodisku získal len týždeň pred podaním kandidátnej listiny. Prešov podľa neho potrebuje \"manažéra a právnika\" a za toho sa považuje.
Ako nezávislý kandiduje 62-ročný Juraj Kopčák, ktorý bol primátorom Prešova za KDH a SDK i SDKÚ v rokoch 1994 až 2002. Tvrdí, že má schopnosti riešiť priority mesta, lebo už to dokázal. Kopčák neuspel v roku 2002 vo voľbách primátora a v roku 2005 na predsedu Prešovského samosprávneho kraja.
Jedným z horúcich adeptov na primátorský stolec je 48-ročný Jozef Polačko za koalíciu SDKÚ-DS a KDH. Kampaň vedie pod heslom Spolu prebudíme Prešov! Do mesta ho prišli podporiť lídri oboch strán Mikuláš Dzurinda i Pavol Hrušovský.
Slogan S podporou vlády - viac možností bol ústredným vo volebnej kampani kandidáta 62-ročného Igora Smolka, člena strany Smer - SD. Podporili ho aj ĽS-HZDS, SNS a SF. Miestni lídri Smeru-SD vidia v jeho kandidatúre možnosť po dlhých rokoch zvoliť za primátora človeka, ktorý má podporu súčasnej vládnej koalície
O získanie postu primátora Prešova sa usiluje aj 52-ročný Ján Tomko, ktorého ako nestraníka nominovala trojkoalícia - Ľavicový blok, Úsvit a Strana zelených. V prípade zvolenia by ako prvé vypracoval \"geografický informačný systém\" o majetkoch, pozemkoch a stavbách na území Prešova.
Za Misiu 21 kandiduje na primátora 61-ročný Mikuláš Žemlička, ktorého Prešovčania poznajú ako kabaretiéra a kúzelníka pod umeleckým menom Mižo Piľovina. Jeho kampaň má heslo Prešovčania, nebojme sa!
 

Vyberte región