V Prešovskom kraji má právo voliť vyše 596 tisíc voličov

02.12.2006 Prešov

Prešov 2. decembra (TASR) - V 665 mestách a obciach Prešovského kraja má v dnešných komunálnych voľbách možnosť voliť 596 032 voličov. Najviac ich je v obvod...
Prešov 2. decembra (TASR) - V 665 mestách a obciach Prešovského kraja má v dnešných komunálnych voľbách možnosť voliť 596 032 voličov. Najviac ich je v obvode Prešov (162 751), ktorý územne zahŕňa dva okresy Prešov a Sabinov.

Ústavné právo nemôžu využiť občania v obciach Lipová v okrese Bardejov a Stráňany v okrese Stará Ľubovňa, keďže o priazeň voličov sa neuchádzal žiaden záujemca o post starostu a ani poslanca obecného zastupiteľstva. Starostu pre absenciu kandidátov nezvolia ani v obci Baňa v okrese Stropkov. Neúplný počet obecných poslancov vzíde z dnešného hlasovania v obciach Baňa, Harakovce v okrese Levoča a Drienovská Nová Ves v okrese Prešov. Vo všetkých týchto prípadoch sa uskutočnia voľby v náhradných termínoch. Naopak, v celom rade obcí prejavil záujem o post starostu len jeden kandidát, sú to teda už vopred známi víťazi. Napríklad v obvode Prešov ide o 33 obcí.
Na území kraja je dovedna 998 volebných okrskov, najviac 79 v krajskom sídle Prešove. Tu sa o post primátora uchádza deväť mužov, z nich piati ako nezávislí kandidáti. Do 31-členného mestského parlamentu kandiduje 152 osôb. Už po vytlačení hlasovacích lístkov sa v jednom obvode vzdal kandidatúry za poslanca Ján Príslupský, to znamená, že jeho meno zostáva na hlasovacom lístku, no hlasy odovzdané v jeho prospech budú neplatné.
Skôr ako o 7.00 h otvorili dnes volebné miestností vo Vyšnej Šebastovej a v Zlatej Bani, obe v okrese Prešov, a to od 6.30 h. V meste Hanušovce nad Topľou v okrese Vranov nad Topľou a v obci Šuňava v okrese Poprad začali voľby ešte včasnejšie - od 6. h.
Úlohy pri zabezpečení pokoja, nerušeného priebehu a ochrany verejného poriadku počas hlasovania až do ukončenia volieb a sčítania výsledkov plní v kraji dovedna 884 policajtov rôznych služieb podriadených Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru SR v Prešove. Funguje štáb volieb pri riaditeľstve na monitorovanie a vyhodnocovanie bezpečnostnej situácie a na poskytovanie metodickej pomoci okresným policajným riaditeľstvám v prípade vzniku mimoriadnych situácií. Policajti vykonali pyrotechnické previerky v objektoch obvodných volebných komisií a odovzdali ich predsedovi príslušnej komisie.
 

Vyberte región