Priebeh volieb v Hanušovciach, Kvakovciach, Kežmarku a v Prešove

02.12.2006 Celý región

Hanušovce nad Topľou 2. decembra (TASR) - Volebné miestnosti v Hanušovciach nad Topľou s vyše 3660 obyvateľmi otvorili dnes hodinu skôr pred stanoveným termí...
Hanušovce nad Topľou 2. decembra (TASR) - Volebné miestnosti v Hanušovciach nad Topľou s vyše 3660 obyvateľmi otvorili dnes hodinu skôr pred stanoveným termínom. Splnili tak požiadavku viacerých obyvateľov mesta.

\"Už pri predchádzajúcich voľbách sme takýmto spôsobom vyšli v ústrety tým občanom, ktorí odchádzajú za prácou, alebo majú v priebehu dňa iné povinnosti. Osvedčilo sa to, veríme, že túto možnosť využijú obyvatelia aj tentokrát, \" uviedla pre TASR zapisovateľka mestskej volebnej komisie Katarína Gerová.
Dovedna 2624 zapísaných voličov môže do večerných hodín odovzdať svoj hlas siedmim kandidátom na post primátora mesta. Sú medzi nimi traja nezávislí uchádzači o primátorskú stoličku, kandidát, ktorého nominovala koalícia KDH-SMER SD-SNS, Slobodné fórum, SDKÚ DS a ĽS HZDS. Vybrať si môžu aj spomedzi 57 kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva, ktoré bude mať po komunálnych voľbách 11 členov.

Kvakovce - Napriek dusivej a nepríjemnej atmosfére v uplynulých týždňoch dýchajú Kvakovce vo Vranovskom okrese počas dnešného volebného dňa pokojnou atmosférou.
Do desiatej hodiny navštívilo volebnú miestnosť do 60 z celkového počtu 368 zapísaných voličov. \"Doposiaľ sme nezaznamenali žiadny incident ani sťažnosť, k dobrej nálade nám už chýba iba slnečné počasie, \" uviedla pre TASR zapisovateľka tamojšej volebnej komisie Alena Baranová.
Nezvyčajnú obecnú klímu spojenú s nervozitou a nevraživosťou vyvolala v obci so 464 obyvateľmi v uplynulých týždňoch situácia, ktorá nastala po tom, čo doterajší starosta neudelil štatút trvalého pobytu chatárom z neďalekej rekreačnej oblasti Domaša-Dobrá. Tá patrí po vybudovaní vodnej nádrže k spomínanej obci.
Chatári neboli spokojní so starostlivosťou o danú lokalitu zo strany samosprávy a chceli sa osamostatniť a nanovo vytvoriť obec Dobrá nad Ondavou.
Neúspešní žiadatelia o trvalý pobyt v Kvakovciach sa obrátili na políciu, ktorá ich naň prihlásila. Jeden z takto prihlásených \"bezdomovcov\" kandidoval na post starostu, ďalší sa uchádzali o stoličku v obecnom zastupiteľstve. Čas však boľavé a medializované hašterenie vyliečil. Z troch kandidátov na starostu zostal iba jeden. \"Súčasného starostu odvolala strana, ktorá ho nominovala, kandidát - bezdomovec sa dobrovoľne vzdal a tretí nominant to má teraz jednoduché, \" doplnila zapisovateľka. Dodala, že kvakovskí voliči si v priebehu dňa zvolia aj piatich členov nového obecného zastupiteľstva, o stoličku ktorých sa uchádza 18 kandidátov. Šiesti z nich sú spomínaní údajní bezdomovci. \"Doteraz ani jeden z nich k volebnej urne neprišiel, \" povedala Baranová.

Kežmarok/Ľubica - Vo volebnom okrsku 8 na sídlisku Juh v Kežmarku, o časť ktorého sa sporí mesto s obcou Ľubica, využili počas prvých dvoch hodín právo voliť tri percentá z vyše tisícky zapísaných voličov.
Členka volebnej komisie Marta Richtarčíková konštatovala, že voliť chodia starší aj mladší obyvatelia z Lanškrounskej ulice.
\"Poznám kandidátov osobne a viem, čo od nich môžem očakávať. Vyberal som si svojho. Bývam v kežmarskej časti sídliska, ale myslím, že tento problém už mali dávno vyriešiť. Radnica zaspala, \" konštatoval po východe z volebnej miestnosti jeden z voličov.
Podobný názor tlmočili aj mladí manželia. Podľa hlavy rodiny \"zatiaľ sa tu nič nezlepšilo\".
\"Mech nám postavia nové byty hore na našich kežmarských pozemkoch. Ja som Kežmarčanka a nemienim sa sťahovať do Ľubice. Mali si to vyriešiť vtedy, keď sa to stavalo, ale bohužiaľ bola to iná doba. Všetko patrilo jednému, takže máme smolu, že tu bývame na tom konci. Snáď sa to zlepší, \" konštatovala na margo zdĺhavého sporu pani Blažena.

Prešov - O bezpečný priebeh volieb a ochranu verejného poriadku sa počas dnešného volebného dňa stará v okresoch Prešovského kraja dovedna 884 policajtov.
Štáb zriadený pri Krajskom riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) bude monitorovať a vyhodnocovať bezpečnostnú situáciu a poskytovať metodickú pomoc okresným riaditeľstvám PZ v prípade mimoriadnych situácií. \"Policajti vykonali pyrotechnické previerky v objektoch obvodných volebných komisií a skontrolované objekty odovzdali predsedom príslušných komisií, \" uviedla pre TASR hovorkyňa KR PZ v Prešove Magdaléna Fečová. Dodala, že sily a prostriedky polície sú prerozdelené tak, aby ochrana objektov volebných miestností a ich blízkeho okolia bola zabezpečená od 05. h do ukončenia volieb a sčítania hlasov.
Vo všetkých obciach a mestách kraja platí v priebehu dňa zvýšený výkon pevných aj pohyblivých policajných hliadok. Okrem policajtov zaradených v útvaroch v rámci KR PZ v Prešove sa na zabezpečení prijatých opatrení podieľajú aj policajti z útvarov hraničnej a cudzineckej polície so sídlom v spomínanom kraji.
 

Vyberte región