Voľby v Novej Sedlici, Jarovniciach a Prešove

02.12.2006 Celý región

Nová Sedlica/Snina 2.decembra (TASR) - V najvýchodnejšej obci Slovenska v Novej Sedlici, nachádzajúcej sa v blízkosti budúcej schengenskej hranice, odvolilo ...
Nová Sedlica/Snina 2.decembra (TASR) - V najvýchodnejšej obci Slovenska v Novej Sedlici, nachádzajúcej sa v blízkosti budúcej schengenskej hranice, odvolilo do 11. hodiny 55 z celkového počtu 272 zapísaných voličov.

\"Pokladáme to zatiaľ za celkom slušnú účasť a ďalší voliči určite navštívia volebnú miestnosť v popoludňajších hodinách, \" uviedla pre TASR zapisovateľka volebnej komisie Jana Šebáková. Dodala, že svoj hlas odovzdajú trom kandidátom na post starostu a z jedenástich kandidátov na poslancov nového obecného zastupiteľstva si vyberú piatich.
V obci Nová Sedlica žije podľa Šebákovej vyše 300 obyvateľov, zväčša staršieho veku. Obce je známa drevenou sochou Medená baba, vrchom Kremenec, na vrchole ktorého sa stretávajú hranice troch štátov - Slovenska, Poľska a Ukrajiny. V blízkosti obce je prales Stužica, bohatý na lesnú zver.

Jarovnice - V rade dlhom niekoľko metrov stali dnes predpoludním Rómovia v obci Jarovnice v okrese Sabinov, aby využili volebné právo.
V miestnej rómskej osade, najväčšej na Slovensku, žije 3625 Rómov. Celá Jarovnice majú vyše 4700 obyvateľov.
\"Prišiel som preto voliť, aby bolo dobre, spravodlivo, aby sa každý mal dobre a žil dobre, \" povedal pre TASR po hlasovacom akte jeden z nich Jaroslav Červeňák. Chce, aby bol taký starosta, ktorý pochopí problémy Rómov v obci. Tí zápasia najmä s nedostatkom obydlí od ničivej povodne v roku 1998.
Veľký záujem Rómov o voľby ho neprekvapil. Podobne sa vyjadrovali aj ďalší rómski voliči, čakajúci v rade na vykonanie hlasovacieho aktu.
Volebnú aktivitu Rómov zrejme podnietilo rozhodnutie predchádzajúceho obecného zastupiteľstva. Podľa neho sa volia poslanci v dvoch okrskoch. V čisto rómskom s 1125 zapísanými voličmi vzíde z volieb šesť poslancov a v zmiešanom okrsku s 1214 voličmi päť poslancov. Podľa toho by mali mať Rómovia prevahu v 11-člennom obecnom parlamente, čo ešte v Jarovniciach nikdy nebolo. V \"rómskom\" okrsku kandiduje na šesť poslaneckých miest dovedna 17 nominantov strán a nezávislých, sú medzi nimi napríklad piati nositelia priezviska Kaleja, či štyria nositelia priezviska Giňa. V druhom okrsku chce byť poslancom 23 osôb. Medzi šiestimi uchádzačmi o post starostu vo veku od 36 do 51 rokov nie je žiadny Róm. Kormidlo obecnej samosprávy chce držať nielen doterajší starosta, ale i učiteľ, robotník, technik, či komunitná sociálna pracovníčka. Štyria z nich sú nezávislí kandidáti, dvaja nominanti strán.
I napriek voličskému návalu sa dopoludnia v Jarovniciach neudiali väčšie incidenty.

Prešov - Bez problémov prebiehalo dopoludňajšie hlasovanie v dnešných komunálnych voľbách v 79 okrskoch na území Prešova. Dovedna vyše 73 tisíc voličov si vyberá z deviatich kandidátov na primátora a zo 152 kandidátov na 31 poslancov v šiestich volebných obvodoch.
Zapisovateľ mestskej volebnej komisie (MsVK) Jozef Smetana pre TASR povedal, že platný volebný zákon neumožňuje členom MsVK komentovať priebeh hlasovania, a to vrátane priebežnej účasti voličov.
Na najväčšom prešovskom sídlisku Sekčov nebolo predpoludním pred budovou elektrotechnického učilišťa veľa ľudí. V objekte sa nachádzajú hlasovacie miestnosti pre dva volebné okrsky. Mária Kačalová po tom, čo absolvovala volebný akt, pre TASR povedala, že komunálne voľby považuje za \"veľmi dôležité\" a svoju účasť na nich i výber tých, komu dala hlas odôvodnila tým, že chce, aby sa zmenilo niečo \"najmä tu kde bývam, na Sekčove, aby už konečne aj pre obyčajných ľudí sa urobili nejaké kroky, ktoré ľudia pocítia\".
Právo voliť má v Prešove aj 470 cudzincov s povoleným trvalým pobytom, ktorí však ešte nezískali štátne občianstvo. V Ústave na výkon väzby neprejavila o hlasovanie žiadna osoba. Ak sa tak niekto rozhodne z hospitalizovaných ľudí v nemocnici, majú okrskové komisie k dispozícii prenosné volebné urny.
Výsledky hlasovania by mali byť podľa Smetanovho odhadu známe okolo polnoci. MsVK je po podpise zápisnice svojimi členmi pripravená vyhlásiť ich potom aj pred novinármi a za účasti víťaza volieb primátora.
 

Vyberte región