V štyroch krajských mestách neprišlo na postoch primátora k žiadnej zmene

03.12.2006 Celý región

Štyria kandidáti na primátora v krajských mestách obhájili svoje posty a staronového šéfa radnice na najbližšie štyri roky budú mať Bratislava, Košice, Trnav...
Štyria kandidáti na primátora v krajských mestách obhájili svoje posty a staronového šéfa radnice na najbližšie štyri roky budú mať Bratislava, Košice, Trnava a Trenčín. V ďalších štyroch krajských mestách podľa neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb prišlo k zmenám. Najväčšie prekvapenie sa konalo v Žiline, kde šéfa SNS Jána Slotu po 16 rokoch vystriedal kandidát pravice Ivan Harman.

Primátorom Bratislavy sa opäť stal Andrej Ďurkovský, ktorého podporovala koalícia KDH a SDKÚ-DS. Podľa neoficiálnych údajov získal 67 097 hlasov. Druhá skončila Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD, ĽS-HZDS, SMK, SZ, SF) s 38 523 hlasmi.
Staronovým primátorom Košíc sa s počtom hlasov 21 242 stal František Knapík, ktorý v sobotňajších komunálnych voľbách kandidoval za koalíciu KDH, SDKÚ-DS a SMK. Druhý skončil Boris Farkašovský za koalíciu SMER-SD, SF, ĽS-HZDS, SNS so ziskom 15 158 hlasov.
Na primátorskú stoličku v Trenčíne si opäť zasadne Branislav Celler z koalície SDKÚ-DS a KDH. Získal 5890 hlasov, čo je o 409 viac ako jeho protikandidát Oto Barborák, ktorého podporovala koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS.
Ani v Trnave neprišlo k žiadnej zmene. Primátorský post už štvrté volebné obdobie obhájil Štefan Bošnák za koalíciu KDH, SDKÚ-DS. Získal spolu 10 053 hlasov. Jeho protikandidát Stanislav Križan za koalíciu Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, SF získal 5765 hlasov.
Novým primátorom Banskej Bystrice sa stal nominant Smeru-SD, SNS a SZS Ivan Saktor, bývalý šéf Konfederácie odborových zväzov. Vo funkcii vystrieda Jána Králika, ktorý vládol v meste pod Urpínom dve volebné obdobia. Saktor získal 8 133 hlasov. Druhý skončil kandidát koalície KDH, ĽS-HZDS, SDKÚ-DS Ján Chladný s 7 169 hlasmi.
V Žiline po 16 rokoch vlády Jána Slotu nastala zmena a na čele mesta bude Ivan Harman (SDKÚ-DS, KDH, OKS a SF). Harman získal 13 050 hlasov, druhý Ján Slota (SNS, Smer-SD, ĽS-HZDS) 11 061.
Striedanie vo funkcii primátora nastalo aj v Prešove. Tu bude mestský úrad viesť nezávislý kandidát právnik Pavel Hagyari, ktorý vystrieda svojho predchodcu Milana Benča. Víťaz získal 15 116 hlasov. Druhý skončil Benč s podporou 3497 voličov.
Svoj post v Nitre neobhájil súčasný primátor Ferdinand Vítek, ktorý kandidoval ako nezávislý. S počtom hlasov 8033 ho predbehol nominant koalície Smer– SD, KDH, SNS, SF a HZD Jozef Dvonč. Ten svojho najväčšieho rivala Jozefa Prokeša, kandidáta koalície ĽS-HZDS, SLNKO, Slovenská vzájomnosť, Strana zelených, ZSNS a ASV, porazil o 2666 hlasov.
(TASR)
 

Vyberte región