V Žakovciach majú novú starostku, voľby zrejme budú mať dohru

03.12.2006 Kežmarok

Žakovce 3. decembra (TASR) - V Žakovciach v okrese Kežmarok majú novú starostku. Stala sa ňou 36-ročná ekonómka Katarína Krullová, ktorá nahradila 51-ročnú p...
Žakovce 3. decembra (TASR) - V Žakovciach v okrese Kežmarok majú novú starostku. Stala sa ňou 36-ročná ekonómka Katarína Krullová, ktorá nahradila 51-ročnú predchodkyňu Katarínu Svitanovú. Zvíťazila rozdielom 38 hlasov.

\"O výsledku nerozhodli naši občania, ale pán farár Kuffa. Na voľby zvážali ľudí aj z iných zariadení v okrese, ktorí sa účelovo prihlasovali na pobyt. Psychický tlak sa vystupňoval natoľko, že som pred voľbami požiadala o policajnú ochranu. Obrátila som sa so žiadosťou o pomoc na najvyšších cirkevných predstaviteľov i Prezídium Policajného zboru, \" komentovala situáciu Svitanová. Podľa nej sa v Žakovciach sa prihlásilo na trvalý pobyt 107 ľudí. Zapísaných voličov bolo 608.
Farár Marián Kuffa z Inštitútu Krista Veľkňaza netajil, že pred voľbami oslovil troch zo štyroch kandidátov na starostu so zámerom pripraviť Svitanovú o kreslo, pretože \"škodí inštitútu i cirkvi\".
\"V našej obci Žakovce boli pred voľbami štyria kandidáti na starostu - pôvodná starostka Svitanová a traja noví. Ja som vedel, že keď pôjdu traja noví kandidáti na starostu, tak nemajú šancu. Tak som prehovoril ku tým trom - ja nemám právo nikomu zakazovať, ani prikazovať, len by som vás poprosil ako občan tejto obce - zjednoťte sa a choďte radšej len jeden. Vtedy máme šancu, že naozaj bude zmena\". Dodal, že volili tvrdé, ale čestné prostriedky. \"Cirkev je ako skala, ktorá sa proti nikomu nerozbehne, ale kto sa rozbehne proti nej, roztrepe si hlavu\".
Podľa neho bývalá starostka znemožnila asi desiatim bezdomovcom prihlásiť sa na trvalý pobyt. Nemohli preto voliť, a tak sa v pondelok chcú obrátiť s podnetom na prokuratúru. Jeden zo skupinky konštatoval, že na úrade boli v stredu pred voľbami. Jeho pracovníčka stihla zaregistrovať, ostatných už nie. Vo štvrtok a v piatok bol úrad podľa neho kvôli chorobe zatvorený. Katarína Svitanová tvrdí, že išlo o účelový tlak, ktorý sa pred voľbami vystupňoval až do nenávisti a obáv o život a majetok.
Zdá sa, že voľby v Žakovciach budú mať dohru.
 

Vyberte región