V obci Čičava skolaudovali 19 bytov pre Rómov

08.12.2006 Celý región

Čičava/Vranov nad Topľou 8. decembra (TASR) -Dovedna 19 z celkového počtu 25 bytov nižšieho štandardu skolaudovali v obci Čičava vo Vranovskom okrese. Samosp...
Čičava/Vranov nad Topľou 8. decembra (TASR) -Dovedna 19 z celkového počtu 25 bytov nižšieho štandardu skolaudovali v obci Čičava vo Vranovskom okrese. Samospráva tak vytvorila dôstojné podmienky na bývanie pre tamojších Rómov, ktorí žili v chatrčiach v starej osade.

\"Výstavbou 25 bytových jednotiek sa odstráni takzvaná stará rómska osada, čo znamená, že chatrče v obci Čičava už nebudú. Celkový rozpočtový náklad stavby predstavuje 16 miliónov 139 tisíc korún, \" uviedla dnes pre TASR starostka obce Mária Nehilová. Dodala, že 20 percent z nákladov odpracovali samotní Rómovia.
V uplynulých rokoch vyrástlo v obci 50 takýchto bytov, ktoré slúžia rómskym rodinám, pribudlo hygienické stredisko a komunitné centrum pre Rómov.
\"V budúcom roku v spomínaných lokalitách obce počíta s výstavbou kanalizácie, čistiarne odpadových vôd, miestnych komunikácií a mostov, \" povedala Nehilová. Doplnila, že v intraviláne obce, kde donedávna \"strašila\" stará rómska osada pribudne verejné osvetlenie a nové elektrické vedenie.
Časť Rómov v novej sade má murované domy so záhradkami. V obci Čičava žije 960 obyvateľov, z ktorých je vyše 55 percent rómskeho pôvodu.
 

Vyberte región