V Spišskej Sobote odhalia pamätnú tabuľu manželke Mórica Beňovského

09.12.2006 Poprad

Spišská Sobota 9. decembra (TASR) - V Spišskej Sobote odhalia v nedeľu pamätnú tabuľu Anne Zuzane Beňovskej, manželke vojaka, dobrodruha a cestovateľa grófa ...
Spišská Sobota 9. decembra (TASR) - V Spišskej Sobote odhalia v nedeľu pamätnú tabuľu Anne Zuzane Beňovskej, manželke vojaka, dobrodruha a cestovateľa grófa Mórica Beňovského.

Biografický slovník mesta Poprad uvádza, že sa narodila 16. októbra 1747 v Spišskej Sobote. V roku 1768 sa vydala za Beňovského, ktorého ošetrovala počas jeho krátkeho pobytu na Spiši. V decembri toho istého roku sa im narodil prvý syn Samuel, ktorý zomrel ako štvorročný. Otec syna nikdy nevidel, keďže pred jeho narodením odišiel do Poľska bojovať proti Rusom.
Dostal sa do väzenia, z ktorého ušiel. Opäť ho zaistili a uväznili na Ľubovnianskom hrade, odkiaľ sa mu podarilo utiecť do Poľska. Tam Beňovského zajali Rusi a začala sa jeho dobrodružná cesta na Kamčatku. Odtiaľ utiekol na lodi a cez Kurilské ostrovy, Japonsko a Taiwan sa dostal v júli 1771 na Madagaskar.
Francúzsku sa ponúkol, že na Madagaskare založí kolóniu. Dostal sa do Paríža, kam zavolal aj manželku Zuzanu. Spolu s mladšou sestrou sprevádzala manžela aj počas výpravy na Madagaskar v roku 1773. Po troch rokoch sa vrátili do Paríža a keď Mária Terézia udelila Beňovskému milosť, pricestoval s rodinou do Beckovskej Viesky. Po čase ho však opäť zlákal Paríž, kde nadviazal styky s Benjamínom Franklinom, neskorším prezidentom USA.
Ako uvádzajú Dejiny Popradu, Franklin pomáhal najmä Zuzane, ktorú Beňovský nechával zväčša bez prostriedkov, keď sám cestoval medzi Európou a Amerikou a ponúkal svoje projekty. V roku 1783 odcestoval s rodinou do Londýna, kde nadviazal spojenia v obchodných kruhoch. Odtiaľ odišli do Ameriky a Beňovský začal organizovať výpravu na Madagaskar, kde v máji 1786 zahynul. Manželka Zuzana sa s Franklinovou pomocou vrátila späť na Slovensko. Zomrela v Beckove ako 79-ročná.
Pamätnú tabuľu manželke grófa Beňovského odhalia na budove penziónu Átrium na Sobotskom námestí. S iniciatívou aj touto formou priblížiť návštevníkom Spišskej Soboty - v súčasnosti mestskej časti Popradu - významné osobnosti histórie, prišiel Klub Sobotčanov.
 

Vyberte región